Nesteiden vienti koneseen ???

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kax tähtee
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

kax tähtee

Jäsen
04.08.2005
284
0
16
Voiko kaikki nesteet siis laittaa yhteen litran pussiin vai jokainen neste omaan litran pussiin ? onko siinä joku rajoitus paljon saa nesteitä olla yhteensä ? mulla olisi tulossa kaksi nenäsumutetta ja käsi desinfiointi.

Ja sit vielä et voiko olla tavallinen pakastepussi vai onko pakko olla minigrip ?
 
Käsidesin ainakin voi varmaan laittaa ruumaan menevään matkalaukkuun, vai tarvitaanko sitä koneessa?
Nenäsumutteet yms pienet nesteet saa viedä koneeseen, ja ne pitää pakata läpinäkyvään kassiin, sillä millainen kassi on kyseessä ei ole mitään merkitystä.
 
Pitää olla minigrip tmv uudelleen suljettava läpinäkyvä pussi. Nestettä per pussi saa olla max. 100ml eli 1 desi.
Eli sumutteen ja muut voit pistää omassa pullossaan niihin pusseihin, pussin koolla ei ole väliä, mutta nestettä siis max tuo desi.
Kai ne pitäisi kaikki omissa pusseissaan olla.

Poikkeuksena on vauvanruuat ja matkan aikana tarvittavat lääkärin määrämät lääkkeet, niitä saa olla enemmänkin kuin 1 dl.

Muoks.
Nestettä saa siis olla 1L per pussi, mutta max. yhden desin pakkauksia, eli voit pakata kaikki nuo samaan pussiin, jos niistä ei tule yli litraa yhteensä.
 
http://www.finnair.fi/finnaircom/wps/portal/finnair/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKL9443DvUASYGYLj76kWhCzp5oQi7xzt4IIV-P_NxU_aC0zHg3T31v_QD9gtzQ0IhyR0UA0fONlQ!!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82X0tfM1VP
 
Muistaakseni saa olla korkeintaan se litran pussi niitä nesteitä. Tarttetko noita nenäsumutteita ja käsidesiä lennon aikana? Ruumaanhan saa laittaa ilman ihmeellisiä pakkaamisia. Siis ihan normaaleissa omissa pakkauksissaan saa sinne laittaa eikä ruumaan oo mitää määrärajotuksiakaan. Pussin on oltava uudeleen suljettava ja sellaseks ei lasketa niitä pussin sulkijoilla suljettavia pusseja.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
http://www.ilmailuhallinto.fi/Mukaan_matkustamoon

Tuossa kuvassa kaikki nesteet on pakattu yhteen pussiin eli varmaan niin voi laittaa. Täytyy vaan jäydä ostaa noita minigrip pusseja, kun menin ostaa ihan tavallisia pakaste pusseja. Nenäsumutteet on ainakin pakko ottaa lennon ajaksi mukaan, ettei korvat pauku.
 
Litran vetoiseen minigrip- tai vastaavaan pussiin saa ängetä niin monta enintään 100 ml tilavuuden omaavaa nestepakkausta kuin suinkin vaan mahtuu. Siis esim. viisi 75 ml hammastahnatuubia saa viedä, mutta yhtäkään 125 ml hoitoainepulloa ei.
 

Similar threads

Yhteistyössä