Mun tekis niin mieli lähteä tästä suhteesta mutta..

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja harmaana ja tarkoituksella
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

harmaana ja tarkoituksella

Vieras
sitten jäisi lapsi tänne..

Mies ajattelee vain omaa napaansa, joka asiassa ja aina. Hänellä on omat rahat, minun rahat hupenee koko perheen elatukseen johon mies osallistuu puolikkaan yhtiövastikkeen verran, ja jos sähkö tms lasku sattuu palkkapäivän kieppeillä tulemaan niin saattaa puolet maksaa jos muita laskuja ei roiku rästissä.

Autojen vakuutukset, kännykkälaskut, yms.. hänen henkilökohtaiset laskut kiertää kaikki perintäfirmojen kautta ennen kuin niitä aletaan makselemaan jne.. 3 vuotta "pelastelin" häntä, jos hänellä ei ollut rahaa niin maksoin laskun pois ja perin seuraavasta tilistä takaisin. Mutta koska mies ei saanut palkkaa riittämään edes muihin menoihin kun 2-3vk kuukaudesta pyyteli multa tupakkarahaa, pelirahaa, rahaa siihen ja tähän+nämä pelastetut laskut alkoi tilanne olla se että velkasaldo oli useampi tuhat ja eipä niitä enää niin vaan kuitattu kun samaa tahtia tuli lisää.

Lopetin "pelastamisen" ja nyt tosiaan on perintäfirmoilla tämä duuni. Edelleen vingutaan kyllä tupakkarahaa yms muutama satanen kuussa. Ja tietenkin sellaiset laskut hoidan sitten itse vaikka kokonaisuudessaan joissa itse olen myös maksajana.

Maksan myös kokoperheen ruokaostokset (juu voi mies palkkapäivänä maidon+muuta pientä välttämätöntä hakea), lapsen vaipat, wessapaperit, pesuaineet yms.. lapsen vaatteet jne..

Mies syö enemmän kuin hevonen, helposti päivässä 4 lämmintä ruokaa, sitten närppii leipää, jogurttia, hedelmiä, lihapiirakkaa yms.. vielä lisäksi. esim. 600g jauhelihakastike kestää vajaan vuorokauden ja meitä kuitenkin kaksi syöjää vain. 1kg broilerin fileeleike paketti, ja taas vuorokausi niin loppu jne..
Joten juu, kyllä olisi aihetta ruokakuluihin osallistua.

Kiukuttelee kuin pikkulapsi jos ruoka ei ole valmis kun hänellä on nälkä, karjuu ja viskoo tavaroita. Aikuisen ihmisen pitäisi pystyä olemaan paikkoja tuhoamatta 3h syömättä, mutta eeei..

Samoin jos on lapselle varattuna vaikka illaksi päivällä jäänyttä ruokaa, sanot miehelle että niihin ei kosketa ne on *******lle illaksi. Jos nälkä iskee niin kyllä ne sieltä jääkaapista on hävinnyt "mutta kun mulla oli nälkä"
Samoin, jos aamuksi on jäljellä yksi jogurtti/banaani/leipä/ihan sama mikä niin järkikin sanoo että se annetaan lapselle, mutta eeeei, ketä sen taas onkaan töihin ottanut evääksi.

Myös seksin puute (yli 1vrk edellisestä kerrasta) aiheuttaa kiukuttelua, sohvalla nukkumista, jatkuvaa vittuilua yms.. Silloin ei myöskään saa pussailla tai kosketella jos tarkoituksena ei ole että se päättyy seksiin. Normaalisti puhuminen ei silloin onnistu, esim. sanot että vie roskin mennessäs, on vastaus että ai mitä, otat poskeen ennen ku menen?

Illalla kysellään että pitäiskö mun jo mennä nukkumaan kun hän haluaa pornoa katsella? Tai sitten lähetetään viesti jos on vasta kotiin tulossa että "hame korviin tai sitte nukkumaan" jne..


Alkanut koko parisuhde tuntumaan puulta, seksikään ei enää maistu kun siitä on jotenkin tullut sellaista että kunhan miehen saa tyydytettyä on kotona taas päivän rauha jne..
Raha-asiat stressaa, mies käyttäytyy kun pahakin teini raha-asioissa, en jaksa hyysätä enää laittakoot luottotietonsa päreiksi..
Mies tietaa kuussa tuplana sen mitä minä, joten ei ole siis siitä kiinni etteikö tulot olisi tarpeeksi suuret, menot vaan on liian suuret ja tärkeysjärjestys väärä.

Olen muutaman kerran sanonut että jos ei tule muutosta, niin lähden. Tässä kohtaa on ilmoittanut että minä voin pakata kamat vaikka heti mutta lapsi jää, sitä ei häneltä viedä vaikka mikä olisi. Juupa juu, millä hän siitä huolehtisi kun ei itsestäänkään osaa huolehtia?
 
Siis miksi uskot miestäsi? Miksi laitat hänelle ruokaa? Miksi olet kuin äiti pikkupojalle? Ihan oma valinta, lähdetkö vai jäätkö, turha ketään syyttää (edes miestäsi) jos jäät.
 
  • Tykkää
Reactions: Wandii
Miten tuon perusteella tosiaankin selviäisi lapsen kanssa?
Osallistuuko nyt hoitoon?
Uskaltaisitko jättää lasta miehesi kanssa kahden pitemmäksi aikaa?
Kertomuksesi perusteella ei vaikuta ihan normaalilta isukilta...
 
Miten niin lapsi jäisi miehelle? Eihän se ole miehen päätettävissä oleva asia. Mä ene edes kahta kertaa miettisi tuollaisen miehen jättämistä. Tai itse asiassa sitä ei tarvisi edes miettiä, koska en milloinkaan olisi parisuhteeseen alkanutkaan tuollaisen idiootin kanssa...saatika tehnyt sitten siihen vielä lasta :( Sori vaan, mutta kyllä on taas osoitus siitä, että me naiset osataan olla tyhmiä mitä miehiin tulee!
 
Myös seksin puute (yli 1vrk edellisestä kerrasta) aiheuttaa kiukuttelua, sohvalla nukkumista, jatkuvaa vittuilua yms.. Silloin ei myöskään saa pussailla tai kosketella jos tarkoituksena ei ole että se päättyy seksiin. Normaalisti puhuminen ei silloin onnistu, esim. sanot että vie roskin mennessäs, on vastaus että ai mitä, otat poskeen ennen ku menen?

Illalla kysellään että pitäiskö mun jo mennä nukkumaan kun hän haluaa pornoa katsella? Tai sitten lähetetään viesti jos on vasta kotiin tulossa että "hame korviin tai sitte nukkumaan" jne..


VOi v... minkälainen kusipää. Se ei kunnioita sua tippaakaan. Täys sika. Hyi. Lähde pian ja löydät miehen joka välittää oikeasti ja huomioi sinut.
 
Varaa aika sossuun lastenvalvojalle, niin hän selvittää sinulle lapsen huoltajuuteen ja järjestelyihin liittyvät asiat! Saat kuulla faktoja miehen typerien ja perusteettomien uhkausten sijaan. Miehelle ei siitä käynnistä tarvitse vielä kertoa, niin säilyy sopu kotona. Turvaat nyt ensisijaisesti lapsesi ja oman taustasi. Mitään pelkoahan siitä ei ole, ettetkö pärjaisi lapseis kanssa kahden paremmin kuin jos mies olisi vielä perheessänne loisena.
 
  • Tykkää
Reactions: Neljän Äiti
Meil olis kyl mies pakannu jo kamansa (tai sit mä olisin tehny sen hänen puolestaan). Kyl sen verran täytyy naisellakin luonnetta olla, että jos mies käyttäytyy kun apina, niin se on sillon mies, joka lähtee.
 
Niinkuin moni jo sanonut että miksi ihmeessä et lähde, ei se mies saisi lasta pitää. Yleensäkkiin on niin että pitää olla vahvat perusteet miksi äiti ei saisi lastaan vaikka isä olisi mikä keisari, isillä on äitiin nähden melkosen huonot oikeudet. Ja siihen vielä päälle kaikki tuo mitä kerroit on asia todellakin selvä. Senkun pakkaat kassit ja lapsen autoon ja lähdet, vaikka jo tänään. Älä sorru miehen älyttömyyksien alle, äläkä anna pelotella sinua! Varmaan suuttuu kun lähdette mutta sitten voit sanoa että kaikki lapseen koskevat asiat hoidetaan vain viranomaisten kautta. Sinun ei edes tarvitse olla miehen kanssa tekemisissä eron jälkeen vaikka teillä onkin yhteinen lapsi.

Voimia! Sinä tulet kyllä selviämään.
 
jätkällä on siis impulssikontrollihäiriö?

ihan oikeasti, ap, en moiti enkä morkkaa sua. mielenkiinnosta kyselen, miten tuohon olet joutunut? oliko mies ensin lapsellisella tapaa ihastuttavan välitön persoona tms? suhteen alussahan tuommoisen yltiöseksuaalisuudenkin saattaa erehtyä ottamaan kohteliaisuutena, ennen kuin tajuaa että äijäpiru on tosissaan.
 
Sinä itse päätät mitä teet. Kukaan muu ei voi sitä päätöstä tehdä.

Kysy ennen sitä itseltäsi mikä Sinut pitää tässä liitossa?
1. Periaate, miehen koston pelko, lapsen oletettu etu, suhteet sukulaisiin tai ystäviin, avioliiton status tai joku muu syy?
2. Onko elämänilosi tallella?
3. Lapsesi voi niinkuin sinä äitinä voit. Koetko voivasi hyvin?
4. Onko miehesi peliriippuvainen vai onko hänellä toinen nainen kun seksi kanssasi ei kiinnosta?
5. Mitä tapahtuu jos eroat? Eli mitä menetät ja mitä saat tilalle?
6. Mieti myös mikä on miehesi koti- ja kasvatustausta ja sen antamat eväät ja mallit yhteiseloa varten.

Keskustelu- ja muuta tukea saat mm. perheasiain keskuksesta, lastenvalvojalta, mahdollisesti terveyskeskuksen lääkäriltä ja terveyskeskuspsykologilta. Ota yhteys ennenkuin sairastut! Jos tilaat ajan, kerro että tilanteesi on akuutti!
 
Lienee aika yleistä että miehet, jotka eivät ole osoittaneet kiinnostusta tai kykyjä isänä toimimiseen yhdessäolon aikana, uhkaavat vaimojaan sillä että he pitävät lapset jos ero tulee.

Mutta se on sananhelinää vaan. Ei lapsia noin vain pidetä - syyt sille, että lähihuoltajuus määrätään isälle jos äiti on lähivanhemmaksi halukas ja kykenevä saa olla todella painavia, väittäisin.

Suuret on puheet monella ukolla, kun persiissä on pelko siitä että taloudenhoitaja-kokki-seksiorja (also known as vaimo) on lähdössä, mutta eipä niitä puheita kannata pelätä. Suuriin puheisiin pystyy moni, tekoihin kykeneminen onkin jo toinen juttu.

Eräskin lasten pitämisellä uhonnut alfauros vetäytyi samantien kun vaimo totesi että joo, loistoidea, pidä sinä lapset, minä tapaan heitä joka toinen viikonloppu - olenkin tähän asti hoitanut lasten asioita ihan tarpeeksi yksinäni, nyt on sun vuorosi kantaa vastuu ja mun vuoroni nauttia elämästä ilman vastuuta. Eipä se yyhooisyys sitten enää kiinnostanutkaan, eikä sillä uhoaminenkaan jatkunut kun se ei tuottanut toivottua tulosta vaimossa, eli paniikkia, itkua, ja eroaikeiden perumista.
 
Varaa aika sossuun lastenvalvojalle, niin hän selvittää sinulle lapsen huoltajuuteen ja järjestelyihin liittyvät asiat! Saat kuulla faktoja miehen typerien ja perusteettomien uhkausten sijaan. Miehelle ei siitä käynnistä tarvitse vielä kertoa, niin säilyy sopu kotona. Turvaat nyt ensisijaisesti lapsesi ja oman taustasi. Mitään pelkoahan siitä ei ole, ettetkö pärjaisi lapseis kanssa kahden paremmin kuin jos mies olisi vielä perheessänne loisena.



Kannatan ylläolevaa. Sanoisin vielä että olen ollut tuollaisena ilmaisena taloudenhoitajana ja käytin rahani perheen elättämiseen.
Mies ei osallistunut. Lähdin, ja (suurituloisemman) miehen suuttumus oli kova: "Miten sä kehtaat jättää mut taloudelliseen ahdinkoon?"
Joo, nauratti silloin ja naurattaa nytkin.. ei tuollaisen ihmisen kanssa oikein voi olla, ei se muutu..
 

Yhteistyössä