Mummoista puheen ollen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "hupsista"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

"hupsista"

Vieras
Tunnetko mielenvikaisia?
Oliko tämä tyyppi normaali?
Kirosi ja haukkui ja uhosi kerrostalossa kaikkein kivoimmalle tyypille. Oli yh-äiti parin lapsen kanssa. Tuo äiti kävi töissä ja hänen lapset jo melko isoja. Mukava ihminen, ystävällinen ja kohtelias muille. Hän seurusteli ja myös seurustelukumppani oli hiljainen mukavanoloinen ihminen.
Tuo mummonaapuri siis huoritteli ja haistatteli tälle yh-äidille, minkä ehti. Minulle tuo mummonaapuri jutteli ihan normaalisti, kun ulkona tapasimme lasten hiekkalaatikolla.

Tuo mummo hoiti todella usein lapsensa lasta, ja toisen lapsen lopetettua rintaruokintaiän myös toista lasta. Heidän äitinsä ei kuitenkaan käynyt koskaan mummolassa, vaan isä toi aina lapsen/lapset. En oikeastaan ihmettele, että miniä ei halunnut tuohon ihmiseen tutustua, tai ehkä oli jo tutustunut liiankin hyvin. Silti ihmettelen, että niin mielellään hoidatti lapsensa siellä. Oli ehkä kuitenkin todella hyvä mummo näille lapsille, hoiti hyvin, osteli mitä tarvitaan (usein toi hiekkaleluja, ja vaatteita lapsille), puhui kauniisti, laittoi hyvää ruokaa. lapset olivat siis arkena siellä, eivätkä päiväkodissa/pph:lla.

Mutta aivan törkeä oli tälle yhdelle naapurille. Kadehti varmaan heiltä parempaa asuntoa, mutta silti.
 

Yhteistyössä