Miten saan vaimoni lähtemänn kanssani kylpylään?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mmiess
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

mmiess

Vieras
Varasin meille kylpyläviikonlopun ja ajattelin vaimoni ilahtuvan asiasta. Hän alkoi itkemään, kun kerroin asiasta. Hän ei halua esittäytyä uimapuvussa vartalonsa takia. Meillä on 1v 2kk vanha lapsi ja vaimolle on tehty sektio pysty viillolla. Onhan hänellä vartalo muuttunut ja painoakin kertynyt, mutta mielestäni hän on kaunis.

Miten saan hänet lähtemään viettämään kanssani romanttista viikonloppua?
 
Sano sille että minä tulen lurkkimaan sinne myös. En ole mister suomi mutta sinne päin ja voin kyllä "peuhata" vaimosi kanssa jos se nyt nostaa hänen itsetuntoaan kun sinun kanssasi se ei näytä onnistuvan. :)
 
karseita vastauksia!!

meillä useimmilla naisilla on kamalan huono itsetunto :/ mutta ihanaa kun on myös kaltaisiasi miehiä. silti naiselle tekee pahaa näyttäytyä uimapuvussa. :/ ei sille tunteelle mitään voi. tuntuu pahalta kun näkee parempikroppaisempia naisia siellä kylpylässä kuitenkin. sitä ajattelee ja soimaa itseään koko ajan.. kylpylä on useimmille naisille vähän sellainen paikka, jossa joutuu paljastamaan itsensä ja on epämukava olla
 
Sait tosi asiattomia vastauksia, valitettavasti. Ei kai siinä auta muu kuin kertoa moneen otteeseen että pidät häntä kauniina jne. että hänen itsetuntonsa jotenkin palautuisi. Ihana idea viedä vaimo kylpylään. :)
 
Et mitenkään jos se ei halua.
Olisikohan etukäteen pitänyt vähän tunnustella ja kysellä, minkälainen loma vaimoakin miellyttäisi?
Mulla ei ole mitään ongelmia kropan suhteen, mutta en siltikään ikinä lähtisi mihinkään kylpylöihin ja miehenikin tietää sen.
 
Et sitten yhtään tiedä, mistä pitää ja mistä ei ja mistä se johtuu?

Entäs jos vaimosi olisi kirjoittanut tällaisen avauksen:
"Miten saan mieheni lähtemään retriittiin? Tilasin meille viikonlopun buddhalaisesta luostarista että saisimme harjoittaa hiljaisuutta ja hiljentyä, nyt mies marisee ettei sitä kiinnostakaan. Eikö se halua yhtään kehittyä henkisesti"
 
Onpas nyt melkosia vastauksia täällä. Entä jos lähtisitte sun vaimon kanssa ennen kylpyläreissua kiertämään kaikki mahdolliset uimapukukaupat ja kiertäisitte niin kauan, että sun vaimo löytää itselleen sellaiset uikkarit, joissa tuntee olonsa hyväksi? Luulin itsekin synnytyksen jälkeen, etten mene uimaan koko kesänä kroppani takia, mutta kyllä sitä sitten tulikin käytyä kun löytyi kunnon uimapuku. :) Muistat vaan sitten kaupoilla olla kärsivällinen ja tietysti maksaa vaimon uimapuvun. :)
 
Itse olisin tosi onnellinen, jos mieheni järjestäisi tuollaisen aikuisten loman ja hoitaisi lapsenvahdin täksi ajaksi. Olisi aivan ihanaa. Mutta en todellakaan haluaisi viettää lomapäiviä kylpylässä, tai en ainakaan siellä allasosastolla. En vaan tykkää ajatuksesta, että kylpisin samassa vedessä kaikkien muiden kanssa.

Luulisin, että vaimosi kyllä arvostaa ajatustasi ylikaiken, mutta paikka ei välttämättä ole hänelle mieluisa. Hän saattaisi mieluummin viettää aikaa ihan vaan kahden kesken ja tehdä jotain sellaisia juttuja, jotka ovat molemmille tärkeitä ja helppoja. Älä siis missään tapauksessa unohda tätä lomajuttua, mutta mieti voisiko sille uimiselle keksiä jotain vaihtoehtoa, vaikka sitten siellä samassa hotellissa ja kaupungissa.
 
Sanomalla että siellä kylpylässä on kaiken kokoisia ja näköisiä naisia ja miehiä. Kokemusta on. Kolmen lapsen jäljiltä itselläni on 10kg ylipainoa, maha sen näköinen kuin olisin raskaana, rinnat roikkuu ja liian isot, takapuoli iso jne... Mutta silti käyn kylpylöissä kun tykkään uida ja köllötellä vedessä. Ja joka ikinen kerta siellä kylpylässä on ollut itseäni paljon isompia ihmisiä, meillä kaikilla on arpemme ja ylimääräiset kilomme ja joo on siellä niitä luurankojakin. Mutta ihan oikeesti kukaan ei siellä kylpylässä katsele toista sillä silmällä että onpas tollakin ylipainoa tai arpia tms... Ja mä en tosiaankaan ole sinut oman vartaloni kanssa, häpeän sitä, mutta silti se kylpylä voittaa häpeän.

Jos vaimosi siis yhtään tykkää kylpylöistä niin toivon kovasti että suostuu lähtemään. Jos vaikka kävis ostamassa sopivan uimapuvun ennen reissua. itselläni on sellainen hamemallinen kokouimapuku, ei sinne bikineissä tarvitse mennä.
 
Voi että, harmillista koska olettamani ajatus on että haluaisit viettää kahden kesken laatuaikaa joka on tosi kaunis ja huomaavainen ele jos teillä ei siihen usein ole mahdollisuutta.

Toivottavasti mitään peruuttamatonta vahinkoa suhteellenne ei kuitenkaan spontaaniudestasi aiheutunut, koita keskustella vaimosi kanssa miksi hän ei halua ei kylpylään, ja ehdota sitten sen sijaan vaikka hotelliviikonloppua teatterilipuilla ja illallisella ja varaa huone ammeella jotta voitte nautiskella poreista tai vaahdosta ihan kahdestaan, ilman uimapukuja... :)
 
Miksi tarkkaan ottaen oletit vaimosi pitävän kylpyläviikonlopusta? Maailmassa on niin paljon nähtävää ja koettavaa, että en tosiaankaan tuhlaisi kokonaista viikonloppua huvituksiin, jotka tuntuvat vastenmielisiltä. Toisen taivuttelu tuntuu ajanhukalta.
 
Mun mielestä sen pitäis lähteä reippaasti mukaan jos siä toivot. Ja sinäkin voit vastaavasti tehdä jotain hänen mielikseen. Jos varaisitte kivan mökin ja laittaist sen oikein romanttiseksi, kynttilöitä, kukkia, kuohuviiniä...saunoisitte kaksin ja laittaisitte takkaa ja silleen. Jos se tuntuis mulavammalta ja silti romantiselta.
 
Ymmärrän kyllä itsellä myös ylipainoa, ongelmakohtana etenkin vatsan seutu, niin perseeltähän tuo maha näyttää kun sektio jouduttiin tekemään pystyviillolla!! Näkyy selvästi koko uikkarinkin alta.:( Olen miettinyt jonkilaista tukivyötä uikkarin alle et sais ton mahan kohdan sileeksi, mutta onko sellaista?
 
[QUOTE="vieras";28977908]No voittehan te tehdä muutakin siellä kun uida syömään hyvin ja tanssimaan.Pitkä lenkki lämpimänä iltana.[/QUOTE]

Ei lihava kaksplus-mamma voi mennä SYÖMÄÄN kun muut näkee että taas porsastellaan. Ja tanssiessa läskit heiluu liikaa :(

typerä mies kun haluaa vain loukata.
 
Ei kukaan siellä kerkee muiden vartaloita katselemaan. Eikä niistä kannata välittää, menette sinne rentoutumaan. Kokouimapuku päälle vaan. Siellä on muitakin läskejä naisia, jotka on synnyttänyt ja joilla rinnat ja maha roikkuu. Anu Saagimkin sanoi "Suomalaisnaiset ovat kaikki melko pulleita" ja onhan se ihan totta! Monet pitää suomalaisia naisia lyhyinä ja pulleina. Ei se mitään, kaikki on kauniita omalla tavallaan. Näytä hänelle nämä http://mamigogo.bellablogit.fi/2013/07/31/upeat-kauniit-ja-rohkeat/
http://www.iltalehti.fi/nainen/2013080117321337_na.shtml
 

Yhteistyössä