Miten saada matto pysymään paikallaan? Ideoita?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Pitäisi siis saada huopapohjainen matto pysymään paikoillaan melko liukkaalla, lakatulla puulattialla. Mattojen alle tarkoitettu kumiverkko ei tunnu tarpeeksi pitävältä. Olisiko kaksipuoleinen teippi kokeilemisen arvoinen idea? Vai tarttuuko se ollenkaan tuollaiseen huopaan?
 
Minä ostin sellaista liukuesteverkkoa, joka laitetaan maton alle. Ihan toimiva kun laittaa joka reunalle. Sotkasta muistaakseni ostin eikä ollu kovissa hinnoissa..
 
Kaksipuolinen teippi voi pilata lattian.. Meillä on liukkaallakin laminaatilla pysynyt matto paikallaan kun laittaa sitä liukuesteverkkoa koko maton alueelle. Yritin jopa liu`uttaa tarkoituksella , mutta tarttui lattiaan kuin synti.
 
Kumiverkko ei toimi, ainakaan Ikean. Matto ei myöskään ole sellaisessa kohdassa, että sen voisi ankkuroida paikoilleen millään huonekalulla. Googlettelin nyt asiaa, ja löysin, että on olemassa ihan tätä varten tarkoitettua kaksipuoleista mattoteippiä, jonka ilmeisesti pitäisi tarrata mattoon paremmin kuin tavallisten teippien. Epäilyttää vain, että jättääköhän se sitten jotain jälkiä lattiaan. Pitää varmaan käydä hakemassa rulla ja testailla ensin.
 
Samaa onglmaa täällä, mutta löysin tuotteen joka ehkä voisi toimia,, nimittäin mattotarra, Myynnissä ainakin tinkia.fi verkkokaupassa. Laitetaan maton nurkkiin ja pitää maton paikallaan. Täytyy kokeilla.
 

Yhteistyössä