Miten antaa D-vitamiini 2 viikkoiselle?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
?

?

Vieras
Niin..miten..? Kun maidon sekaan pulloon ei sais kuulema laittaa että jää sinne pulloon tai sitten jos ei juokaan kaikkea maitoa niin hukkaan menee ja jos suoraan suuhun tiputan niin mitenköhän siinä onnistun..odottelen kun vauva avaa suunsa vai? :D Yhden kerran olen sormen laittanut varovasti suuhun että aukaisisi sen hetkeksi mutta eihän siitä mitään tullut, yritä siinä nyt tiputella jotain tippoja samalla kun oma sormi on ensinnäkin niin iso tuohon pieneen suuhun verraten, aikamoinen sihti saa kyllä olla jos onnistua meinaa ja kaikenlisäksi vauva on kova kääntyilemään ja vääntyilemään niin siksikään ei siitä mitään tule.

Neuvoja?
 
no yksi vaihtoehto on tipauttaa ne sinne maitopullon tuttiosaan, on sen verran paksua että pysyy kyllä sen hetken siellä ja tulee aika heti ulos maidon mukana.

tai sitten ihan vaan lusikalla :) pieni lusikka ja siihen ne tipat, lusikka vaikka väärinpäin suuhun kieltä vasten.

ite imetin rintakumilla niin tipautin ne sinne rintakumiin sisälle :)
 
Ootko kokeillu sekottaa pieneen määrään sokerivettä? Ainakin kun itse olin tenava, en siis kuitenkaan noin pieni, kaikki makeisiin aineisiin jemmatut lääkkeet teki kauppansa paremmin.
 
Lusikalla. Mieluiten ensilusikalla, siis sellaisella pienellä. Lusikkaan tipat ja suuhun. Mulle neuvottiin aikoinaan, että jos lusikkaan jää jotain jämiä niin se kannattaa vielä laittaa uudestaan vauvan suuhun ns. nurin päin.
 
Meillä on onnistunut lusikalla todella hyvin :) Ei ole ollut ongelmia. Ja me kun on annettu mahavaivalääkettä samalla mikä maistuu ananasmehulta niin tosiaan hyvin menee alas. Tsemppiä! :)
 

Yhteistyössä