mitä vttua teen tuon kissan kanssa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja aaaaaaaargh!
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

aaaaaaaargh!

Vieras
kissa ei tee mitään muuta, EI MITÄÄN (pientä nukkumispätkää lukuunottamatta) muuta kuin maukuu parvekkeen ja ulko-oven luona. koko perheellä on pinna kireällä ton huutamisen kanssa, ei vi*ttu auta mikään. mitä hemmettiä tolle voi tehdä? pitääkö tosiaan etsiä kissalle uusi koti? tekis rehellisesti sanottuna mieli heittää ikkunasta ulos tuo kaikenaikaa. en jaksa kuunnella enäää!
 
Pentu/aikuinen? Aina tehnyt noin? Sisäkissa ilmeisesti joten ymmärrän kissaa jos ennen ollut myös ulkona... Jeesustelu nyt ihan turhaa mutta sanotaan mitä hyvänsä en ymmärrä sisäkissoja. Ydinkeskustoissa en siis ymmärrä kissanpitoa lainkaan koska ulos ei voi päästää tietenkään ja sisällä...no, ei hyvä.
 
ei oo kiima, on leikattu. 3vuotta ikää. meille tuli kerrostalo-asunnosta jossa oli kuulemma karkaillu ulos ikkunasta, meillä sai olla parvekkeella siihen asti kunnes keksi keinot päästä talojemme katoille huutelemaan ja häritteen naapureita maukumisellaan, enää ei oo partsille yksin asiaa. valjaissakaan ei onnistu kun kissa vaan ahdistuu niistä ja kiemurtelee että pääsis irti. oon niin loppu, ton kissan kanssa on ollu yhtä taistoa alusta asti, on ollut meillä 2vuotta nyt.
 
kaveri löytyy, mut eipä se kaveri kiinnosta enää kun haluaa vaan ulos. ja tästä toisesta kissastamme huomaa myös että on ehkä jotenkin ahdistunut tilanteesta.. on ihan eri maata, ei halua ulos ja muutenkin paljon rauhallisempi tapaus, sylikisu.
 
lelut ja kissa kaveri voi auttaa asiaa, myös kissat ymmärtää rangaistuksia kuten koiratkin kissat ei vaan ymmärrä "positiivista" koulutus tapaa kutne koira eli jos hän ei mauku tulee herkkua sitä hän ei ymmärrä mutta minkä vois ymmärtää on se että kun menee maukumaan suhkautat vaikka vesipistoolilla piilosta vettä päälle vähäsen. muista olla piilossa ja tyyliin ense minä ollut kissa kostaa muuten äkkiä! ovelle/ikkunalle voi myös laittaa karkotinta.
 
harmillisesti näiden kanssa ei välttämättä mikään auta! tietty valjaita on erillaisia, mulla oli kissa jota pysty ulkouluttaa loppujenlopuks kaulapannalla. lopullinen ratkasu on sitten varmaa kissa maalle toisene kotiin tai piikille ei teidän tuota tietty tarvi jaksaa, viellä eläinlääkäriltä voi kysyä neuvoja
 
Laita vaikka nettiin ilmoitus. Kun on leikatusta kissasta kyse niin varmasti löytyy jostain maalta uusi koti. Kissa ei tunnu ainakaan nyt olevan tyytyväinen elämäänsä ettekä tekään.
 

Yhteistyössä