Mitä toi narttukoira nyt pelaa mun kanssa?!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja omistaja
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

omistaja

Vieras
Se on nyt jonkun aikaa tehnyt sellasta, et ei tee lenkillä tarpeitaan vaan alkaa vinkua sitten n.tunti lenkin jälkeen pihalle. Ja vaikka veisin sen sittenkin, niin ei välttämättä tee mitään. Siis kakkaa kyllä kerran päivässä ja käy pissallakin sen muutaman kerran, mut ei välttämättä joka ulkoilulla. Kuulostaa nyt sekavalta, mutta tarkotan että kuitenkin tekee normisti tarpeensa jossain vaiheessa.

Tänään käytiin aamulla vartin aamu"lenkki", uros teki heti pissat ja kakat ja narttu vaan haisteli pientareita ja käskin monta kertaa, että "mene pissalle nyt!"

Tultiin sisälle ja sain aamupalan nenän eteen niin akka rupee steppaan tossa eteisessä ympyrää ja tuijottaa mua ja haukahtelee ja inahtelee. Söin aamupalan ja vein nartun pihalle, missä se vaan haisteli paikkoja ja tultiin sisälle.

Sit käytiin tunnin lenkki ja päätin että ei mennä sisälle ennenkun narttu on tarpeensa tehny ja teki ne sitten lopulta.

Onks toi jotain valtapeliä?! Vai ajattelenko nyt liian monimutkasesti.
Koira on perusterve, viikko sitten käytiin ell kun halusin tarkistuttaa et kaikki kunnossa eikä mitään pissakakka-vaivoja. Musta vaan tuntuu että se yrittää kyykyttää mua, voiko olla? Tajusko tästä mitään... :ashamed:
 
Minkä ikänen? Millon ollu juoksu viimeks? Oisko juoksu tulossa tai sitte valeraskautta???
Onko jompikumpi koirista leikattu? Jos ei, ni voihan se olla raskaanaki siinä tapauksessa ja siks "hädissään" kun ei oikeen tiiä mikä on eessä tms.
 
koira on 5v. uros leikattu, narttu ei. viikko sitten kaikki ainakin oli eläinlääkärissä ok. kai siellä olis valeraskaudet tms tullu ilmi? ei muita oireita sellaseen oo, ei tee pesiä eikä hoida pehmoja tms. Juoksujen ei ihan vielä pitäs tulla, elokuun puolella kyllä.. Mut ollu jo niin monet juoksut eikä oo tällee reagoinu ennen et olisko sitäkään sitte..? Nytkin seisoo tossa ja tuijottaa mua ja vinkuu ja heti kun nousen ylös sekin nousee ja ryntää ovelle. Ja meidän pitkästä lenkistä on reilu tunti ja sillon teki kakat ja pissat. Mä en käsitä.
 

Yhteistyössä