Mitä tehdä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Huolissaan
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

Huolissaan

Vieras
Tyttö 3 ½ v on kuumeessa. Vähän nenää niiskuttaa mutta ei ole nuhaa, ei yskää, ei kurkkukipua eikä mitään. Kuume nousi viime yönä ja on pysyny koko päivän 39 asteen vähä molemmin puolin.
Jaksaa vähän kyllä leikkiä, ei nyt sentään normaaliin energiseen tapaan mutta kuitenkin. Juo paljon, söi vähän pizzaa, vähän vanukasta ja vähän vesimelonia, mutta syömisistä en ole huolissani VAAN ...
... Ei suostu ottamaan mitään lääkkeitä :/ Ei Pamol-F mee alas, ei nestemäinen panadol eikä mikään muukaan suun kautta otettava.
Suppoja kai pitäis käyttää mut ei niidenkään laitto käy enää kovin helposti ja minusta itsestänikin se on jo hiukka kiusallista :/

Onko kuumetta pakko laskea jos lapsen vointi ok eikä mihinkään satu?
Vähän taas meni nunnukaksi mutta .... :(

Kuinkahan kauan tällänen yllättäen kuumeella alkanut flunssa kestää?

 
itse seuraan aina ainakin 3 päivää, miten tauti etenee ja yleensä lääkäriin lähdetään vasta, jos on ollu vko kuumetta, eikä alene. jos vasta viime yönä alkanu, niin ei mitään hätää. anna mehujäätelöä, niin saa nestettä samalla. eikä lääkitys ole pakollinen, kuumehan on ihan luonnollinen resktio kropalla tautiin.
 
Alkuperäinen kirjoittaja viekku:
itse seuraan aina ainakin 3 päivää, miten tauti etenee ja yleensä lääkäriin lähdetään vasta, jos on ollu vko kuumetta, eikä alene. jos vasta viime yönä alkanu, niin ei mitään hätää. anna mehujäätelöä, niin saa nestettä samalla. eikä lääkitys ole pakollinen, kuumehan on ihan luonnollinen resktio kropalla tautiin.

En minä vielä lääkäriin viemistä edes miettinyt. Ajattelin vaan että onkohan pönttöä olla antamatta lääkettä. Äsken lusikalliseen vettä laitoin pamol-f tabletin mut neiti piti sitä suussa ikuisuuden ja sylkäs sen jälkeen vessanpönttöön :/
Mutta seuraillaan :)
 
Voi itku... Nyt on jo korvasta mitattuna 39,6 astetta kuumetta :( Istuu suunpielet alespäin sohvalla. Tuntuu pahalta itestäni. Mihinkään ei kuulemma satu, palelee mut ei halua pitkähihasta paitaa eikä peittoa.

Kauankohan tää kestää? Mitähän tän kuumeen jälkeen on luvassa? Yskä? Nuha? Pitkää kuumeilua? Mitä mahtaa olla liikkeellä?
 
Laitoin supon iltapäivällä ( tosin meni varmaan vähemmän ku tuon painosen pitäis saada, yhden laitoin ja painoa likalla n. 15 kiloa ). Laski kuumetta kyllä n. asteen verraan. Käväsi suihkussa muutama tunti sen jälkeen ja se laksi kuumetta vielä entisestään asteen eli päästiin jo sinne 37,4 ( korvasta mitattu koko ajan ) mutta lähti sitten kyllä nousuun. Yöksi laitoin taas yhden supon.
Onkos se niin että jos kuume laskee lääkkeellä ja jopa suihkulla niin se on hyvä merkki? Jos ei laske niin voisi lähteä lääkäriin jo heti?
Kun kuume oli siellä reilussa 38 niin jaksoi jo hyvin touhuta ja oli pirteä. Ja kun laski 37 niin oli ihan normaali itsensä kunnes alkoi taas väsy painaa ja paleltaa eli kuume nousi.

Onko joku tauti nyt liikkeellä missä tulee kuume mutta ei muuta flunssaoiretta? Vai alkaako muut oireet päivien viiveellä?
 

Yhteistyössä