Alkuperäinen kirjoittaja äippä:
Alkuperäinen kirjoittaja ninaTT:
Alkuperäinen kirjoittaja Jessi-kissa:
Minä teen kaalisalaatin yleiskoneen leikkurilla. Kaali vaan lohkoiksi ja kone pariksikymmeneksi sekunniksi pyörimään, siinä se.
Ei lautasesta puolen tarvitse salaattia olla. Kasviksia voi syödä muussakin muodossa. Tee vaikka kasvispitoista jauhelihakastiketta, sama asia. Tai korvaa perunamuussi kukkakaalimuussilla ja taas on aterian kasvisannos pelastettu.
Ja tosiaan, ei sen salaattia tarvii olla.
Tee kasvisruokaa, sillä säästää.
Mitä kasvisruokaa, kerro jokunen esimerkki.
Hmm, haaste
Jos haluaa vielä suht halpaa... Ja pitäis olla proteiinipitoista varmaankin. Yritän myös sellasia joko helppoja ruokia tai sellasia, joita voi tehdä ison satsin kerrallaan ja sit syödä useampaan otteeseen.
Kokeillaas:
Kasvislasagne
Täysjyvälasagnelevyjä
Tomaattimurskaa
Muutamaa eri kasvista (esim parsakaali + pinaatti (pakkasesta) + paprika)
Sipulia + valkosipulia maun mukaan
Soijarouhetta sinne tomaattikastikkeen seuraks
Maidosta, juustosta ja jauhoista tehty juustokastike
Perunamuusia ja luomuviljapihvejä
Sysmän luomuviljapihvi valmis sekoitus ja perunaporkkanamuusia kyytiäisiks. Sipulia voi myös paistaa seuralaiseks noitten lisäks vielä.
Paistettua riisiä (yleensä lasten suuri herkku)
Täysjyvä riisiä
Soijasuikaleita
Kasviksia maun mukaan (esim porkkana, paprika, kesäkurpitsa)
Sipulia + valkosipulia maun mukaan
Kananmunia
Kanaliemikuutio
Öljyä (tai voita)
Keitä riisi, heitä joukkoon rikotut kananmunat ja sekoita, heitä jossakin vaiheessa porkkana mukaan ja myös soijasuikaleet.
Paista sipulit, paprika ja kesäkurpitsa
Siivilöi riisi/kananmuna/porkkana hässäkkä ja heitä pannulle
Mausta,vaikkapa curryllä.
Soija on erittäin halpaa ja säilyy pitkään. Viljapihvit maksaa vähän enempi, mutta silti paljon vähemmän kun liha.