mitä mukaan laitokselle

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kristiina
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kristiina

Vieras
Hei!

LA oli ja meni, joten lähtö lienee edessä lähipäivinä. Kertokaahan hyviä vinkkejä siitä, mitä laitokselle kannattaa pakata mukaan (siis itselle ja miehelle), sairaalan esitteessä asiasta ei juuri puhuttu ja meille tulee vauva -vihkonenkin antaa aika suppean listan.

Siis mitä teillä on ollut mukana tai olisi pitänyt olla mukana, tai jos olette ensikertalaisia, kuten minä, mitä olette ajatelleet ottaa mukaan.
 
Onko teillä perhehuone? Tosin mieshän ehtii tuoda sulle tavaroita myöhemminkin.

Mutta itsellä oli mukana; omia sukkia (sairaalan on järkyttäviä)
Imetysliivit, hygieniavälineet (hammasharja ja tahna, dödö, pesuaineet, shampoot jne.
Muutama cd-levy valmisteluhuonetta verten, tulivat tarpeeseen. Eväitä. Itselle hedelmiä ja suklaata miehellä kunnon eväät koska Lahdessa mies ei ainakaan saa ruokaa.

Lukemista, vauvakirja, puhtaat vaatteet itselle. Mies toi myöhemmin vauvan tavarat.

Siinäpä ne taisi olla..
 
...on ollu mukana:
-suklaata ja pillimehuja
-kirja
-kamera
-kännykkä ja laturi (Riippuu sairaalasta saako kännykkää käyttää,OYSissa saa)

-kotiinlähtövaatteet itelle ja vauvalle
-imetysliivit
-hammasharja ja -tahna
-deodorantti
-perusvoide ja naamarasva
-hiusharja ja pampuloita
-shampoo

Eipä sitä juuri muuta oo tarvinnu...Toki voi ottaa mukaan omia vaatteita,jos haluaa,mut en oo viittiny tehä pyykkiä kotiinviemisiks.


 
Miehelle kunnon eväät, jos synnytys tapahtuu yöllä.Sillon sairaalan kanttiinit ei oo auki.Päivällä niistäkin saa jotain.Mut voihan sitä varmuuden vuoks ottaa omat eväät jokatapauksessa.
Lisäks miehelle jotain lehtiä tai kirjoja,jos on pitkä synnytys...
 
Joo unohtui munki listasta noi korvatulpat.ne on ollu hyvät,ni ei kuule niin selkeesti muiden vauvojen itkuja yöllä.Oman vauvan itkun kuitenki kuulen(joku äidinvaisto).
 

Yhteistyössä