Mitä mieltä ravintola-asiakkaiden ilmiantamisesta?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja huppelis
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Niin, kun faktahan on, että ne sossut ja poliisit luottaa ihan täysin siihen satunnaisen Hesen työntekijän arvioon. Että jos se puhelimessa sanoo, että täällä olisi lapsi avun tarpeessa, niin ne suoraan pistää huostaanottopaperit meneen ja on selvää, ettei lapsi enää ikinä näe vanhempiaan kuin tunnin kuussa valvotusti.

vai miten se nyt menikään, tuo lastensuojelulaki ja käytäntö..?

Noinhan se valitettavasti on.
 
Hienosti toimittu hesemyyjiltä. :)

Tosi hankalaksi on nykyään tuollainen rehellinen puuttuminen tehty, kun aina saa miettiä että meneekö tämä nyt johonkin Iltalehteen, lähteekö työpaikka alta, vaikka aito huoli on ollut toisesta ihmisestä ja ohjeiden mukaan soitettu viranomaiset apuun.

Sitten joku, viimeistään se huolta aiheuttanut persoona suuttuessaan kuvaa jonkun videon ja laittaa vääristyksien kera nettiin, levittää juttua turhaan.

Mun mielestä hienosti puututtu, toivottavasti uskaltavat puuttua vielä toistekin, vaikka tälläinen iso juttu tuosta tullut.
 

Yhteistyössä