Mitä mieltä olet Arttu Wiskarin uudesta kappaleesta "Tuntematon potilas"?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ov
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Vanhustyötä tehneenä sanat upposi minuun. Kuolemaa toivoville vanhuksille yleensä sanotaan ettei saa höpistä, mutta jossain vaiheessa se kuolema vain on se parempi vaihtoehto.
 
[QUOTE="vieras";24060740]Loistava kappale! Kertoo sotavetaraanista.[/QUOTE]

Niin kertoo siis dementoituneesta sotaveteraanista.
Dementikkojen kanssa viimeiset vuodet työskennelleenä voin sanoa että siinä biisissä on monen papan ja muutaman mammankin öiset painajaiset tiivistettynä pakettina.
 
en tiedä tykkäisinkö tai koskettaisiko muuten. Mutta pappani nukkui pois vähän yli kuukausi sitten. Viimeset kaks viikkoa valvoin hänen sängyn vierellä juttelemassa kaikenlaista. Oli meitä muitakin sielä kokoajan. Mutta paappa ei puhunut eikä syönyt enää. Joka kerta lähdin huoneesta itku silmässä. Kolmena viimesenä päivänä erityisesti kun kuumettakin oli jo noussut. Ja kun lähden autolla ajamaan kotiin tämä kappale soi. En ekalla kerralla osannut kuunnella sanoja, mutta kun toisen kerran soi, olin menossa taas katsomaan pappaa. Silloin ei voinut kun vain itkeä. Ne oli niin järisyttävät sanat. Muuten tämä kappale on aina soinut jotenki niin erikoisissa tilanteissa. Ollaan tultu viemästä paappaa kylmiöön tai viety sitten haudalle.. Meidän pappa lähti tosi kauniisti, eikä hänen tarvinnut kauaa kärsiä. Lähti kotoa sairaalaan ja sanoi, ettei enää oo hyvä olla. Kaikki läheiset saatiin olla viimeset hetket hänen kanssaan..
 

Yhteistyössä