Mitä kannattaa huomioida kun ostaa lapselle ekaa pyörää?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja shopshop
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

shopshop

Vieras
2-vuotiaalle olen hankkimassa ekaa kaksipyöräistä, onko jotain erityistä mitä kannattaa huomioida? Apupyörät toki tulee, mutta onko sellainen työntökahva ihan turha? Saa myös suositella hyvää merkkiä, vaikka kelpaa meille merkitönkin menopeli. Kuinka kauan olette lapsella 12-tuumaista pyörää käyttäneet?
 
Huomioi se että lapsi kokeilee pyörää ennen ostoa. Rungoissa on vaihtelua ja ajettavuudessa. Meilllä on menossa pojan fillari vaihtoon kun eka saatu ei oo yhtään hyvä ajaa eikä sillä edellinenkään omistaja oppinut ajamaan. Muita kun poika on koittanu ni parempia olleet. Kahvaa ei oo ostettu, harjanvarsi toimii ihan ok siinä tehtävässä.
 
Kahva on meillä ollut hyvä opetteluvaiheessa, kun ei tuo osannut heti polkea. Turvaviiri on toinen kiva-olla-olemassa tyyppinen asia. Me ei kokeiltu pyörää pojalle ostovaiheessa ja ihan hyvä tuo on ollut.
 
Meillä ostettiin 12 tuumainen pyörä, kun poika oli noin 2,5 vuotias. Työntöaisa on ehdoton, sillä pitkillä matkoilla aluksi siitä pystyi työntämään, kun lapsi ei jaksanut polkea. Nyt taas vauhti meinaa kasvaa liiaksi, jolloin siitä voi himmata menoa. Poika on nyt 3,5 vuotias ja ehkä syksyllä ostetaan 16 tuumainen. Tosin pienemmällä pyörällä varmaan opetellaan apupyöristä pois.
 
Suosin aina jotain merkki pyöriä esim. yhtään bilteman pyörää meille ei tule. Ajettavuus on ihan eriluokkaa kuin esim. Nopsassa. Jos pyörä on raskas polkea ei lapsi välttämättä innostu koko pyöräilystä - tai näin on käynyt monelle tutulle kun halpis pyörä ostettu, niin seuraavana kesänä kuitenkin jouduttu hankkimaan parempi pyörä.

Työntöaisa pienille on minusta ihan must juttu!

12" 2-vuotias ajelee 2-3 vuotta. Riippuu niin lapsen kasvuvauhdista. Mutta jos satsaa merkki pyörään, jälleenmyyntiarvokin on ihan toinen kuin halpiksissa.
 
Ainakin että penkki menee niin alas että yltää polkimille.
Yläasennotkin ehkä kannattaa tarkistaa, niin penkistä kuin ohjauksestakin. Meillä poika ajoi 12-tuumaisella vielä 4,5-vuotiaanakin. Ehdottomasti olisi silloin jo voinut olla se 16-tuumainen, mutta kun oppi sen kesän alussa ajamaan ilman apurattaita, niin tykättiin, että harjoittelu oli luontevaa sillä pikkupyörällä, ylsi jalka maahan hyvin.
Seuraavana keväänä eli viisivuotiaana ostettiin suoraan 20-tuumainen.

Ja ajaminen 12-tuumaisella on hankalaa isolle lapselle, jos penkin saa ylös, mutta tanko jää liian alas. Meidän pyörässä runko ei ole hirmu pieni, olen nähnyt naftimman näköisiä 12-tuumaisia, niillä en vois kuvitella 4-vuotiaan enää ajavan.
 
Meillä on työntökahva, koska tuon ikäinen ei vielä osaa polkea eikä jarruttaa välttämättä. Lapsella menee paljon aikaa ja huomiota siihen, että vain ON sen pyörän selässä. Kun jalat on polkimella, pitäisi edes ohjata, siinäkin oma opettelunsa.Että siis katsoo eteensä ja kääntää ohjaustangosta.

Lapsi kannattaa olla mukana sovittamassa pyörää just tuon takia, että runkojen koossa on eroja, että ylettyy satulasta ohjaustankoon ja jalat maahan kun istuu satulassa, ja ajoasento on hyvä.

Se työntökahva on kätevä, parempi kuin harjan varsi, jos meinaa ajeluttaa muuallakin kuin kotipihalla. On tukeva, pysyy siinä missä pitääkin.

Meillä 12 tuumasta käytetään varmaan kuten isommankin kanssaa, eli noin 4 vuotiaaksi, sillä pieni pyörä on helpompi hallita kuin iso. Siten on myös helpompi opetella ajamaan - ilman appareitakin sitten.
 

Yhteistyössä