Mitä ei-perinneruokia teillä on joulupöydässä, jos on?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja pha
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

pha

Vieras
Haluan omaan joulupöytään jotain muuta kuin laatikoita ja kinkkua, koska niitä saadaan kyläpaikoissa ihan tarpeeksi. Ajattelin tehdä jotain porosta tai lampaasta ja eksoottisetkin maut maistuisivat. Vinkkejä?
 
Me tehtiin joskus ennen lapsia miehen kanssa kahdestaan anti-jouluillallinen eli syötiin muistaakseni jotain kanajuttua, herkkusieniä yms. herkkuja. Eihän sitä kukaan estä tekemästä vaikka tortilloja jouluna.
 
Hirvenpaistia pekoniin käärittynä, nam! Lisänä vaikka sinihomejuustoperunoita ja muita maistuvia lisukkeita. (Parhaat sinihomejuustoperunat tulee kun leikkaa raat perunat noin sentti kertaa sentti kuutioiksi ja paistelee pannulla voissa noin 8-10 minuuttia, sitten uunivuokaan ja sekoitetaan joukkoon sinihomejuustomurua ja uuniin noin 40 minuutiksi. Tosi täyttävää mutta herkullista!)
 
Meillä jokainen lapsi saa toivoa yhden minkä vaan ruuan tai "ruuan" joulupöytään. He kun eivät pidä perinteisistä jouluruuista. Meillä on ollu siis melkein mitä vaan. Esim makaroonilaatikkoa, pinaattilettuja, muussia, grillimakkaraa :D
 
Meillä ei taida olla muuta täysin perinteistä kuin kinkku ja kai savukalatkin voi perinteiseksi laskea.

Meillä ei ole lanttulaatikkoa, vaan inkiväärillä maustettuja, uunissa haudutettuja lanttukuutioita. Porkkanalaatikkoa on, mutta siinä on riisin tilalta mantelijauhetta. Rosolli on uunissa paistettua ja chilillä maustettua. Graavilohtakin meillä on, mutta se on maustettu konjakilla.

Ehkä nämä on vaan perinteisitä ruuista tehtyjä muunnoksia. Paitsi inkiväärilantut, sen resepti on tod.näk. peräisin keskiajalta :)
 
En tiedä miten "harvinainen herkku" tää on,mutta mun lapsuudenperheen joulupöydässä on aina maksalaatikkoa. Veljeni ei juuri pidä muista laatikoista,mutta maksista syö reilusti - ja vain jouluna.
Mieheni lapsuudenperheessä taas syödään Italiansalaattia,ja musta se on niin "epäjouluista" kun olla voi.

Tää nyt ei ole joulupöytää varsinaisesti,mutta viime vuosina meillä on muodostunu tavaksi paistaa tapaninpäivän iltana lettuja. Niitä syödään itsetehdyn mansikkasurvoksen kanssa :) "No onkos tullut kesä.."
 

Yhteistyössä