Missä vois käydä Oulussa tai Oulun lähistöllä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Elikkä nyt ois hakusessa semmonen paikka missä viihtyis 1v7kk lapsi ja vanhemmat Oulussa tai lähistöllä?Kun ei ole varaa lähteä mihinkään lomalle lomalle niin joku päivä reissu jossain ois muava.Jukujuku mata on mietitty,mutta oisko jotain muuta paikkaa,pitempiki matka käy kuan kerkiää päivässä käydä?
 
Ranuan eläinpuistokin voisi olla päivämatkan päässä. Siellä viihtyy pienikin eläimiä katsomassa, juoksentelemassa ja leikkipaikoilla. Jukujukumaassa en ole käynyt aikoihin, mutta olisko se enemmän isommille sopiva? Alle 2-vuotias ei paljon vielä mihinkään vempaimiin voi mennä.
 
* Oulun kupeessa, hietasaaressa on vauhtipuisto, jossa laitteita on jo ihan pienille. Samoin nallikari ihan vieressä!
* Ranuan eläinpuistossakin ehtii päiväseltään hyvin käymään (~170km matka yhteen suuntaan), 13? liput, alle 4v ilmaiseksi.
* Limingassa olevaan Escurialiin on lyhempi matka, siellä on useita makkaranpaistopaikkoja, joten kannattaa ottaa eväät mukaan, tänne oli viime kesänä liput 6? ja ainakin 2v pääsi ilmaiseksi.
 
Minkälainen maksuhomma tuonne vauhtipuistoon on?Mitä laitteita siellä on alle 2-v?Mitä tuolla nallikarissa on muuta kuin ranta?Oisko mitään semmosta paikkaa missä olis vanhemmillekki jotain esim.vesipaikkoja?
 

Yhteistyössä