Minkä verran teidän 4-5 vuotiaat kiukkuilee?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja aapppuuu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

aapppuuu

Vieras
Otsikossa kysymys. Miten paljon kiukkuilevat ja millaisista asioista tulee kiukkukohtauksia?

Mietin, että onko meillä poikkeuksellisen temperamenttinen lapsi, vai onko vika meissä vanhemmissa, vai kuuluuko usein toistuvat kiukkukohtaukset ikään..
 
Jos verensokeri ja unrytmi pysyvät kohdallaan niin aika vähän. Sellaista muuta joutavaa natinaa, jonka hän kuitenkin hallitsee on, mutta rähjyy ja kiukkukohtaukset eivät ole yleistä.

Yleensä kiukun takana on hillitön nälkä tai se, että väsyttää liikaa. Ja sekin ollaan huomattu, että siirtymä kerhoista ja kavereiden luota kotiin on vähän vaikea ja silloin pitää rauhoittaa elämää ja antaa muutama hetki erityisaikaa 4-vuotiaalle että elämä pysyy kuosissaan.

Yleisin kiukun syy on kuitenkin ylivoimaisesti se, että pikkusiskolle eivät ole lelujen omistusolosuhteet täysin selvillä ja tyttö vie nallen tai kaikista dinosauruksista parhaimman.
 
Meillä on tempperamenttinen 4½-vuotias poika, jostain kiukuttelee päivittäin, mutta uskon sen johtuvan siitä että monesti heräilee öisin vieläkin ja on sitten päivällä väsynyt, on myös aika ronkeli syömään, joten joskus voi olla sitäkin. Isoveljellä on kyllä adhd piirteitä, joten suhtaudun vähän varauksella.
 
Poika 4v saa varsinaisia itkupotkuraivareita enää hyvin, hyvin harvoin. sitäkin enemmän on sellaista jatkuvaa natinaa, vastaanvänkäämistä, jankuttamista, karjuntaa...Jos ei pistettäisi aisoihin, huutelisi tyhmää, tolloa, pölvästiä...koko ajan kaikille perheenjäsenille. Kaiken pitäisi mennä niin kuin herra haluaa, muuten alkaa loputon nassutus, ja meillä kun määrää aikuiset niin voitte kuvitella, että aamusta iltaan saadaan kuulla kiukuttelua.
 
Vaikka perusasiat ovat kunnossa niin kyllä se hurja luonnen osansa tekee. Etenkin meillä on se nuorempi ollut se vastarannankiiski ihan perinteisestikin ja nyt tämä kolmas sukupolvi (=omat lapset) ja se nuorempi 4v on kyllä tapaus sinänsä. Kun hän jostain päähänsä jotain saa niin se on oksat pois jos niin ei toteudu. Keuhkokapasiteetti mahdollistaa kymmenien minuuttien kiljumisen eikä kenelleekään jää epäselväksi että neidille ei nyt oikein passaa.

Pienempänä saattoi kiljua 45minuuttiakin putkeen (tietyissä asioissa ei voi antaa periksi, lohduttaa voi) ja kerran naapuri tuli katsomaan että onko lapsella jokin isompi hätä. Lelukoira oli peitelty väärin, mutta hän ei itsekään tiennyt, mikä oli oikea tapa. Ja 30 min täyttä huutoa, josta loput 5min autossa. teini-ikää odotellessa... tai ehkä mä vaan muutan pois ja muutan osoitteen salaiseksi.
 

Yhteistyössä