Minkä merkkisiä autoja teillä on ja oletteko olleet tyytyväisiä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja as if
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Nyt 2-vuotta ollut Bemarin iso farkku 525d (vm-05) ja tykätty kovasti kun on tilaa vaikka muille jakaa ja varma peli. Viimeks oli saman merkkinen pienempi 328 farmari (vm-01) myöskin, hyvä mutta pienet tilat lapsiperheelle. Sitä edellinenkin oli bemari 318 (vm-98) ja taas farmari, sama homma ku edellisen kans eli pieni auto lapsiperheelle mut ei meillä sillon kyllä lapsia ollutkaan. Niin ja "vika" oli pieni kone ja tässä radion kans vikaa kun antenni erilainen ku noissa uudemmissa. Mutta muuten toimi moitteettomasti.
Ja ja sitä ennen oli Honda Accord (olikohan vm-94) ja siinä oli hirveesti pieniä tyyppivikoja jotka rassas. Mm. auton radio ei meinannut pelittää.
Että sanoisin Bemaria aika varmaksi valinnaksi. Hyvin toimii eikä ole semmosia ärsyttäviä pikkuvikoja ku noissa japanilaisissa.
 
Ensimmäinen oli Nissan Cherry ja olin tyytyväinen sen aikaisten mittapuiden mukaan.
Sitten on ollut Ford Sierraa ja Orion joihin en ole ollut juurikaan tyytyväinen.
Vanha Toyota Corolla 1.3 moottorilla oli huono meidän kokoiselle perheelle, muuten ihan hyvä.
Mazda 626 on ollut useampia ja ne ovat olleet erinomaisia, varsinkin GTI versio.
VW Passat oli tilava, mutta jäätyvät ovet ärsyttivät.
BMW 750 oli mukava kesäauto.
Rover 820 oli mukava, tilava ja muutenkin erinomainen, ellei se olisi ollut vähän väliä korjattavana.
Peugeot 405 automaattivaihteisena oli mukva ja hiljainen, mutta ikävä kyllä vaihteisto rupesi temppuilemaan.
Chevrolet Fleetside oli mukavan tunnelmallinen, mutta pick-uppina vain kolmepaikkainen.
Nykyinen Opel Astra 1.7TD on vähäkulutuksinen ja käytännöllinen, mutta sieluton.

Parhaimmat noista ovat olleet Mazda 626 ja Peugeot 405. Käytännöllisin taas nykyinen Opel, joka heikkona hetkenä tuli ostettua laskelmien perusteella. Nyt on vaikea perustella miksi se pitäisi vaihtaa enemmän kuluttavaan.
 
tällä hetkellä Renault Scenic 1.6 vm.04, hyvä ajaa ja upeat tilat, miinuspuolena tuota puolien vaihtoa....

Ennen Renua oli Skoda vm.00, hyvä menopeli oli. Ikinä ei mitään vikoja ollut, kuluvia osia ainoastaan vaihdettiin hurjien ajokilometrien myötä. Jos joskus ostamme ihan uuden/uudehkon auton, se todennäköisesti tulee olemaan Skoda, VW tai Audi.
 
Opel Astra, farmari (2005) - tykkään tosi paljon, mutta lähtee vaihtoon, koska me ei enää mahduta koko perhe siihen kun kolmas syntyy. Vähän ollaan katteltu tila-autoja...

Niin ja onhan meil toi "Einari" eli miehen Fiat Ducato pakettiauto, joka ajaa asiansa just siinä mitä varten se on hankittu. (ja tutut kiittää kun on muuttoauto omasta takaa)
 
Meillä mun autona BMW 320D -02, josta oon tykänny tosi paljon, aina vaan toimii todella hyvin, ja isona bonuksena on huoltojen sujuvuus. Miehellä Audi A6 Quatro, ruma en tykkää yhtään, ensimmäinen lapsi vasta tuloillaan ja hyvin mahduttaisiin nätimpäänkin autoon.
Miehellä uusi SLK 350 mersu, osti juuri ennen tapaamistamme ja nyt sitten on myymässä pois, kun ei oikein tule sillä juurikaan ajeltua, ainakaan kun lapsi on syntynyt.
 
Nyt Toyota Corolla ja hyvin toimii. Katotaan mitä ekassa katsastuksessa sanotaan...
Edellinen oli VW Bora ja hyvinhän sekin pelitti. Pari pikkuvikaa tais tulla, mutta muuten kelpo auto. Oli muuten diesel ja vähimmillään kulutti 4 litraa satasella.
 

Yhteistyössä