Minäkin voisin lähtee kouluun, kunsiellä tuommoinen ihanuus olis

viisikymppinen isoäiti

Tunnettu jäsen
27.04.2012
33 333
2 849
113







Labradorinnoutaja Liisa, 3 kk, saa pian Malmilla erityisen tehtävän – "Sillä on rauhoittava vaikutus"

Labbis-pentu Liisa saa ensi syksynä tärkeän tehtävän. Lions Club Helsinki Viapori

Ensi syksynä Liisa on mukana koulussa ainakin kerran viikossa.

Sanna Jompero-Lahokoski

Eilen 19:05





Labradorinnoutajan pentu Liisa yrittää varovasti astua oven edessä olevalle lattiaritilälle Hietakummun ala-asteen koulun ovella Malmilla.

– Se ei ole vielä tottunut tähän, sanoo omistaja Maria Sihvola.

Koulun eteisessä Sihvola sanoo keppi suussa sisälle tulevalle Liisalle ”jätä”. Pian keppi tippuu lattialle ja Liisa saa kehuja.
Mainos - sisältö jatkuu alla




Mainos päättyy


Liisa on tuleva koulukoira ja Sihvola sen omistaja sekä Hietakummun ala-asteen erityisluokanopettaja.

Liisa harjoittelee jo onnenpyörän pyörittämistä luokassa. Oppilaat käyttävät pyörää sanojen ja tavujen harjoittelemiseen. Maria Sihvola antaa palkinnoksi nappulan. Sami Kuusivirta

Jopa 200000 koiran omistajalle tulee tänä vuonna usean kympin lisämaksu

Ensi syksystä lähtien Liisa on Sihvolan mukana koulussa noin kerran viikossa koulukoirana. Työt koulukoirana on mahdollista aloittaa vuoden ikäisenä, kun koira on ensin läpäissyt Koirat kasvatus- ja kuntoutustyössä ry:n soveltuvuusarvion, jossa arvioidaan koiran soveltuvuutta työhön.

Vielä Liisa käy vasta tutustumassa.
Mainos - sisältö jatkuu alla




Mainos päättyy


– Koulussa käydään viikoittain, jotta tilasta tulee tuttu. Nyt harjoitellaan koiran hallintaa, seuraamista ja luokse tulemista, Sihvola sanoo.

Koulu on hyvä paikka muutenkin harjoitella, koska siellä on erilaisia tiloja, ääniä ja pintoja, kuten liukkaita lattioita, joissa koiran tulee pelkäämättä oppia kulkemaan. Soveltuvuusarviossa saattaa tulla hylkyjä, jos koira pelkää tai on liian arka.


Viime vuonna soveltuvuusarvioon osallistui 122 koiraa, joista reilut sata läpäisi sen. Yhdistyksen puheenjohtaja Paula Leppänen sanoo, että yksi koiran tärkein piirre arviossa on, että se pitää ihmisistä.

– Sen täytyy myös pitää siitä, että siihen kosketaan. On tärkeää, että koira nauttii työstä, johon se laitetaan.

Erityisopettaja Maria Sihvola tuo Liisa-koiran luokkaan ensi syksystä alkaen. Liisa on Sihvolan kolmas koulukoira. Sami Kuusivirta

Sihvola on käyttänyt koulukoiria erityisluokissaan vuodesta 2012 alkaen. Liisa on kolmas ja sillä tulee olemaan erityinen tehtävä.

Lions Club Helsinki Viapori keräsi viime syksynä rahaa, ja tuloksena saadut 3 000 euroa käytettiin Liisaan ja sen kouluttamiseen koulukiusaamisen vastaiseen työhön erityisluokassa.


– Koiralla on lapsiin rauhoittava vaikutus. Luokassa ei ikinä ole ollut esimerkiksi väkivaltatilanteita, kun koira on ollut siellä. Muuten niitä saattaa erityisluokassa olla, Sihvola kertoo.

Koulukoira rauhoittaa ja motivoi oppilaita ja lisää oppilaiden keskinäistä vuorovaikutusta.

– Koira voi toimia myös lukukoirana ja istua vieressä kun oppilas lukee. Se ei naura, vaikka menisi vähän väärin.

Liisalle tullaan opettamaan ”vihjeitä” eli sanoja, kuten pyöritä, nouda, hae, tuo, pusu, high five – sekä "mökki". Sihvola aikoo tuoda luokkaan kevythäkin, jonne Liisa menisi tarpeen vaatiessa mökki-komennon kuultuaan.


– Jos luokassa joku oppilas ryhtyisi esimerkiksi väkivaltaiseksi, koira pitää saada turvalliseen paikkaan.

Sihvolan kokemuksen mukaan oppilaat eivät juurikaan ole kärsineet allergioista koiran ollessa luokassa.
 

Yhteistyössä