Supistus kipu on jotain ihan käsittämätöntä, kuin paistettaisi elävältä ja se ponnistus kipu on siis........ |O |O |O voi tsiisus, en halua edes muistella (kolme viikkoa synnytyksestä )
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja Pohjantahdenalla:Alkuperäinen kirjoittaja Pessi:Voiko niitä kipuja mitenkään verrata synnytyssupistuksiin(oli tuulimuna)?
Munmielestä lääkkeellinen miljoona kertaa pahempaaSynnytyksessä sentään pysty ponnistamaan tuossa ei auttanut mitkään kipupiikit sun muut.Ei enää ikinä kiitos!
Alkuperäinen kirjoittaja Pessi:Alkuperäinen kirjoittaja Pohjantahdenalla:Alkuperäinen kirjoittaja Pessi:Voiko niitä kipuja mitenkään verrata synnytyssupistuksiin(oli tuulimuna)?
Munmielestä lääkkeellinen miljoona kertaa pahempaaSynnytyksessä sentään pysty ponnistamaan tuossa ei auttanut mitkään kipupiikit sun muut.Ei enää ikinä kiitos!
Mua myös sattui tosi paljon se tyhjennys; laitoin lääkkeet kotona. Sain muistaakseni kaksi Panacodia, eihän ne mihinkään riittäneet.
Synnytys olisi piakkoin edessä, saas nähdä kuinka siitä selviytyy.. :|
Alkuperäinen kirjoittaja nättitähti:ihmiset kokee kivun niin erilailla,kyllä supistukset helvetin kipeetä tekee,mutta henkiin jää. onneks on kipulääkkeitä. itse oon vaan ne aina saanu niin myöhään että oon todella kärsinyt sitä odotellessa. ja epidurralin laitto on aika hankalaa niiden kipujenkassa,itse epiduraali ei satu. jos väliliha leikataan,puudutetaan. ketään ei leikellä ilman puudutusta. ponnistusvaihetta pelkäsin eniten. esikoista ponnistin 15min ja kuopusta 5min. kun sen oivaltaa miten ponnistaa niin se on "helppoa". mitään synnytys suunnitelmia ei kannata pahemmin tehdä,asennoituu vaan että se menee omalla painollaan ja siellä on asiantunteva väki sun takia ja sua auttamassa. jos askarruttaa kysyt ja pyydät helpotusta kipuihin. tärkeintä olis pystyä kokoon itsensä vaikka sattuu.
Alkuperäinen kirjoittaja Pessi:Pohjantähdenalla :hug:
Alkuperäinen kirjoittaja nina:no on kyllä synnytys tuhat kertaa pahempi kun lääkkeellinen tyhjennys!
jestas mitä peetä koittaa väittää muuta. synnytyksessä on kuitenkin synnytettävä usean kilon möhkäle. tyhjennys oli pientä nipistelyä synnytykseen verrattuna!!!