Millaisia hintoja uusretroilla lastenvaatteilla kirppareilla (pk-seutu)?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja aapeeee
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

aapeeee

Vieras
Harkitsen ensimmäistä kertaa vieväni vaatteita myyntiin kirpparille huutonetissä myynnin sijaan. Myyntiin on menossa lähinnä Småfolkia, Villervallaa, Dunsia yms. Millaisia hintoja hyväkuntoisilla uusretrovaatteilla on kirppareilla? Onko esim 8 euroa Småfolkin paidasta liikaa? Ja meneekö tuon tyylin vaatteet hyvin kaupaksi?
 
Ihan ensin pakko avautua: Uusretroa ei ole olemassakaan! Oikeasti vanhat ovat vintage ja juuri tämä uustuotanto retro. :)
8 € voisin maksaa, jos olisi uuden veroinen ja "ihan pakko saada". Näitä kolmessa vuodessa sattunut vastaan kahdesti. Aika normihinta meidän kirppiksellä juuri noista merkkivaatteista, mutta kysyntä näyttää yli vitosen hintalapulla olevan hiljaista. Aika moni ei kirppiksellä maksa paidasta 2 € enempää. 6 € ehkä vielä kehtaisin pyytä... 5 € on yksi kipuraja, jos haluat oikeasti tavaran liikkuvan.
 
Facebookissa on näitä kirppisryhmiä eri merkeille jos nettimyynti edelleen kiinnostaa (on toki oma vaivansa) mutta niillä porukka maksaa jopa 15 e yhdestä käytetystä T-paidasta, eli vähintään puolet uuden hinnasta.
 

Yhteistyössä