Millaisessa tapauksessa isä ei saa tapaamisoikeutta lapseen?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Annika
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

Annika

Vieras
Siis miten nämä tapaamiset menee? Huoltajuusasiathan sovitaan aina tapauskohtaisesti, mutta jos kysessä normaali keskiverto isä, niin onko se sitten se jokatoinen viikonloppu vai mitenkä?
 
Tollaset teidän pitää sopia keskenään ja mennä sitten lastenvalvojalle tekemään paperit. Jotkut sopii ton jokatoinen viikonloppu, toisillahan lapsi asuu vuoroviikoin aina toisen vanhemman luona. Jos ette pääse sopuun, niin sitten varmaan kärjille.
Kun meillä isä luopui huoltajuudestaan (alunperin oli yhteishuoltajuus), sovittiin virallisesti tapaamisia 1/kk, mutta kyllä hän useammin lastaan tapaa. Mutta lapsen isä ei ole mikään normaali keskiverto isä vaan juoppo, joten, kun putki taas alkaa, niin lapsi unohtuu, eikä hän kykene edes tuohon yhteen tapaamiseen kuukaudessa. Voi mennä puoli vuotta ilman mitään kontaktia.
 

Yhteistyössä