Millä viikoilla olette aikaisintaan saaneet plussan raskaustestistä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Itsellä olisi viikot nyt 3+1 testi näytti tänään negaa. Jonkinlaisia raskausoireita on ja siksi oli pakko jo kokeilla mitä testi näyttää. Olinkohan kuitenkin nyt aivan liian hätäinen? Marketin liuskatesti oli tuo jonka tein, ei ollut muuta saatavilla niin siihen oli tyydyttävä. Testin ohjeen mukaan pitäisi odottaa kuukautisten normaaliin alkamispäivään, joka mulla olisi vasta 8 päivän kuluttua. Milloin te muut olette plussanneet?
 
Pari pv ennen kuin menkkojen olisi pitänyt alkaa tuli haamu +. Joutuihan siinä vielä vähän jännittämään että vahvistuuko viiva. Noh, vahvistuihan se, nyt tuo lapsi jo 2v.
 
Plussasin tuossa pari viikkoa sitten dpo9 eli 3+2.. Haalea viiva oli mutta ihan silmin nähtävissä. Ja kyseessä oli marketin pregcheck-liuska, hassua kyllä aiemmin samana päivänä olin testannut negan netin muka-herkällä tikulla, ja silti tuo pregcheck toi plussan vaikka sen pitäisi olla ei-niin herkkä... :)
 
Niin, ja ne ovat kuviteltuja oireita, jos raskaustesti näyttää negaa. Oireet aiheuttaa se sama hormoni, jota raskaustesti mittaa, ja jos testi näyttää negaa, on raskaushormonin määrä veressäsi niin matala, ettei se aiheuta oireita. Voit toki silti olla raskaana jos olet tehnyt testin liian aikaisin, mutta oireet tulevat aikaisintaan vasta sitten kun testi näyttää positiivista. Monella vauvaa yrittävällä tosin tulee todella vahvat kuvitellut oireet, vaikka eivät olisi koskaan olleet sekuntiakaan raskaana -- niin paljon se pääkoppa vaikuttaa meihin.
 

Similar threads

H
Viestiä
4
Luettu
368
L

Yhteistyössä