Millä tavoin miehen (tai naisen) pornon katselu on parisuhteessa uhka?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja pornopihvi
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Mun mielestä porno voi olla hyvinkin mielikuvitusta elävöittävää ja hauskaa. Itse katson paljon enemmän kuin mies, tykkään fantasioida varmaan viikoittain.

Jos taas mies (miksei nainenkin) ottaa siitä jonkin sortin mallia (niinkuin mun ex) niin se pornon kyttääminen on lähinnä säälittävää. Kun sanoin eksälle, että harva nainen tykkää siitä että klitorista kaivetaan kielellä ja näykitään kovakouraisesti, ei se uskonut. En kuulemma ollut "normaali" nainen, kun en siitä tykännyt. Jouduin sanomaan, että jos vielä tekee niin, niin siirtyy herran nenä niskaan hyvin kivuliaalla tavalla. Eli, ei pornoa kokemattomille. Tai ei ainakaan liikaa :whistle: Siinä on se uhka, että siitä tulee jonkin sortin malli sille seksikäyttäytymiselle.
 
[QUOTE="hop";26435319]Pornossa iso ongelma taitaa olla typyköiden nuoruus, hoikkuus, tiukkalihaisuus ja kauneus. Esiintyjät on meikattu ja puettu malliin, jota on hankala toteuttaa kotona, etenkin jos on yhtään ujo. Yhden ainutta raskausarpea tai roikkuvaa tissiä ei näy, vatsaröllystä ei ole tietoakaan ja mirrikin on siloinen ja lörpöttämätön.

Vaikka miten huolehtisi omasta kunnosta ja ruokavaliosta, perusmamma harvoin on samassa jamassa ulkonäöllisesti. Ikää tulee joka vuosi lisää, välillä raskaus pyöristää, sen jälkeen jää ehkä joksikin aikaa vatsanlörpäke ja tisseistä suihkuaa maitoa. Lapsiluvun kasvaessa pimperokin lakkaa olemasta tyttömäisen vaaleanpunainen. Lapsiarjen keskellä ei ehdi meikata kauriinsilmiä, joilla killistellä miestä syntisesti samalla, kun keikuttaa (leventynyttä) takapuoltaan ja ottaa ahnaasti suihin. (Ja yrittää peitellä riippuvaa rintavarustustaan, joka nolottaa.)

Järki sanoo, että mies tietää, että keskivertonaisen ulkonäkö ja pornofilmiyhtiön visuaalinen tarjonta tuskin ovat samalla viivalla, mutta tunne on asia erikseen. Jos omassa kropassa on jotain, mikä ei miellytä, niin väkisinkin pohtii, haittaako se myös miestä. Etenkin, jos mies juuri katseli pätkän jotain nuorta kissaa pantavana. Mieleen hiipii ajatus, kuinka paljon mies harrastaa vertailua näyttelijän ja puolisonsa välillä.

Harvalla miehelläkään on samanlaista halkoa housuissa kuin pornonäyttelijöillä, mutta onko miehillä vastaavaa ongelmaa, että oman kalun riittävyys herättäisi epäilyksiä, jos nainen on juuri katsonut kunnon hydrauliikkafilmin?[/QUOTE]
tässä oli hyvinkin tyhjentävästi kirjoitettu asia juuri niin kuin mä sen aikasemmin koin. ton jälkeen vaihtoehdot on varmaan se,että jatkaa samaan malliin,itseään vähätellen ja ahdistellen. Tai hups,hyväksyä asian ja alkaa jopa katsella pornoa yhdessä miehen kanssa,ajatellen että ehkä tästä saan jotain minäkin, Tai,kuten minä,esittää että hyväksyt asian,laskea siitä leikkiä kaverilliseen tapaan,koska coolit nalkuttamattomat vaimot tekee niin,mutta silti sisimmässään välillä itseään väheksyen ja ollen hiukan epätyytyväinen tilanteeseen ja miettien kuivimpina seksiaikoina jopa miehen vaihtoa,mutta muistaen sitten taas että hups,"kaikki miehethän sitä tekee".
 
Miksi oman naisen pitäisi olla samalla viivalla seksuaalifantasioiden, pornon ja mielikuvituksen kanssa? Oma vaimo on se jonka kanssa pitää elääkkin, eikä yksikään nainen tässä maailmassa ole viehättävä 100% ajasta jokatapauksessa, joten eiköhän se persoona nouse isommalle sijalle kuin se että kuinka siloinen ja ei-riippuva vartalo on.

Kun puhutaan VAIN seksuaalisen halun toteuttamisesta ja fantasioista, mitkä on nimenomaan pornossa kitetyvät asiat, niin ei silloin olekkaan tarkoitus katsella välttämättä, juuri jotain sellaista mikä olisi arkipäivää. Eihän päänsisäiset fantasiatkaan ole sitä yleensä mitä saat tosielämässä, siksi niitä sanotaan FANTASIOIKSI. Miehet on aina olleet keskimäärin enemmän hands on, visuaalisesti kiihoittuvia, kun naisilla monasti se on sitä mielen kiihoitusta eikä vain ulkoista, riippuen mielentilasta.

Eikä kaikki halua todellakaan oikeasti toteuttaa fantasioitaan, niin miksi tämä nyt sitten on niin iso asia joillekkin? naistenhan nimenomaan pitäisi tietää se miten iso asia on pitkässä suhteessa omata hyvä mielikuvitus myös sängyssä ja yleensäkin seksuaalisuuttaan toteuttaessa.

Jos miehet toimii kerta hyvin usein (ei aina tietenkään) eri tavalla, niin onko ainoa tapa välttää tappelua sitten se että hylkää sen oman tavan seksuaalisuutensa suhteen, kun toinen jatkuvasti vertaa itseään johonkin pornomuijiin mitkä on vain ulkonäöllisesti jotain haluttavaa, ei muuten. Mies jos tekee sen virheen että alkaa vertaamaan naisensa kuullen häntä johonkin fantasioihin niin se mies on täysin aivoton spermakone. Nämä asiat on pidettävä erillään, koska sitä ne on, eri asiat. Ei kukaan saa parisuhdetta pornosta, mutta parisuhteesta voi saada pornoa.
 
Itse en tykkää pornosta, koska se on mun mielestä tylsää jyystämistä ja elinten lähikuvia, jotka ei siis mua kiihota. Itse haen enemmän sellaista henkistä yhteyttä, hellyyttä ym. jota pornosta ei löydy hakemallakaan. Mieheni saa rauhassa katsoa pornoa, mutta olen huomannut, että jos hän katsoo sitä usein, niin alkaa ottaa liikaa mallia niistä leffoista (varmaan huomaamattaan), ja sellainen ei sytytä mua.
 

Yhteistyössä