Miksi tumma/täysjyväriisi eikä valkoinen riisi?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja orjatar
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

orjatar

Jäsen
21.04.2006
348
0
16
Onko se se kuitu mikä tekee niistä paremman?

Kun joitain tuotteita vertailin niin näytti et tummassa/täysjyvässä ois rasvaa sit kuitenki enemmän?

Sama pätee vissiin makarooniinkin?

Et ostanko siis tummaa/täysjyvää vai vaaleata??

Kiitos jos joku voisi varmistaa mulle tän jutun, et miten se menee :D
 
Vertaa tuoteselosteesta niiden ravintoainemääriä. Kuidut on yksi juttu, mutta yleensä riisin kaikki ravinteet häviää, kun siitä tehdään kivan valkoista. Ravitsemuksellisesti valkoiset viljatuotteet ovat ainoastaan vatsantäytettä, mitään elimistölle arvokasta niissä ei juurikaan ole.
 
Kaipa se täysjyvä tuotteessa kuin tuotteessa on aina parempi.
Tumma makaroni on hyvää (oikeasti parempaa kuin valkoinen), mutta mun mielestä tumma riisi on karseaa tikkua, tuntuu raa'alta vaikka olis mitenkä kypsentänyt :/
En käytä!
 
Käsittääkseni tummalla/täysjyväriisillä/pastalla on enemmän ravintoarvoa kuin vaalealla. Lisäksi tummat sisältävät hitaita hiilihydraatteja, jotka pitävät nälkää paremmin kuin nopeita hiilareita sisältävät vaaleat. Osta siis tummia.
 
Ja täysjyväriisi on minusta kivan tuntuista hampaissa, ei tuu ahdettua samaan tapaan kohti kitarisoja kuin tota vaaleaa riisiä eli ei tuu syötyä sitä niin paljoa kuin vaaleaa riisiä söis. Sama pastassa ja pasta lisäksi maistuu paaaaljon paremmalta kun on täysjyvä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Rinsessa-Ryysynen:
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Jätä molemmat kauppaan ja osta kasviksia niilläkin rahoilla.

Juu taas tätä ympäristöterroria!
Menee jo hei pikkasen yli kun mitään ei sais enää syödä! Nousee karvat pystyyn moisesta hihhuloinnista!

Kaikkea muuta saa syödä paitti nopeita hiilareita!
 

Similar threads

Yhteistyössä