Miksi suomalaiset naiset eivät edes halua näyttää hyvältä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Pieni ihminen"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

"Pieni ihminen"

Vieras
Ihmettelen miksi suomalaiset naiset haluavat pukutua epämääräisiin säkkeihin tai muuten omituisiin vaatteisiin, jättävät meikkaamatta ja laittautumatta. Tämä vaikuttaisi aivan täysin kotoperäiselle ilmiölle, eikä vaikuta olevan mikään naisten trendi muualla maailmassa.

Jännä kun muualla naiset pyrkivät näyttämään mahdollisimman hyvältä, mutta valtaosa suomalaisista naisista viis veisaavat ulkonäöstään. Juuri katson toimistoni ikkunasta, miten varmasti laittaututuneen hyvännäköinen nainen on pukeutunut leggareihin, Kuoma-talvikenkiin, ylipitkään villapaitaan ja jonkinlaiseen tuulipuvun oloiseen reuhkaan.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Hmmm….;30698116:
Miten ne leggarit näkyy sieltä tuulihousujen alta?

Siis tuulipuvun takkiin. Paita niin pitkä että ylettyi polviin ja siinä päällä jokin ihmeellinen urheilupusakka/tuulitakki tms.
 
[QUOTE="Pieni ihminen";30698126]Kun sen erottaa kauas.[/QUOTE]

Mistä? Tuulipuvun olen nähnyt viimeksi norjalaisella, leggarit venäläisellä, kuomat pikkulapsella ja venyneen villapaidan jollain lähi-itämiehellä kera pikkutakin.
 
Ihan samasta syytä kuin suomalaiset miehet eivät välitä ulkonäöstään, vaan kulkevat missä sattuu rytkyissä, tukka on huonosti leikattu ja ihoa tai hampaita ei hoideta. Kun se ulkonäkö ei ole täällä tärkeää.
 
Alkuperäinen kirjoittaja laaman nöyhtä;30698132:
Mistä? Tuulipuvun olen nähnyt viimeksi norjalaisella, leggarit venäläisellä, kuomat pikkulapsella ja venyneen villapaidan jollain lähi-itämiehellä kera pikkutakin.

No mistä sinä tiesit tuulipuvun käyttäjän olevan norjalinen, leggaeiden käyttäjän venäläinen ja villapaidan käyttäjän Lähi-idästä?????
 
Se on sukua sille samalle ilmiölle, että kun on päästy naimisiin, ei tarvitse ajella säärikarvoja, tarkkailla painoa, käydä kampaajalla tai panostaa muutenkaan ulkonäköönsä ;)

Esimerkkejä tällaisesta ajattelutavasta ei todellakaan tarvitse kauaa etsiä, näitä on kadut pullollaan.
 
Jatkanpa.

Toisekseen, kun tulee viikonloppu ja ilta, niin taatusti muuttuu ihmisten yleisulkonäkö. Juhliin pukeudutaan ja meikataan. Niinko myös iltarientoihin.

Me vaan ei ola niin ulkonäkökeskeisiä että viitsittäisiin viettää peilin edessä aikaa tai vaihtaa hienompiin vaatteisiin ihan vain koska pitää käydä kaupassa tai hakea lapsi hoidosta.

Sama juttu duunissa; miksi meikata sitä varten. Toki on aloja joilla se on ehkä jopa tarpeen, mutta pääsääntöisesti. Mua ei ainakaan kukaan ottaisi työmaalla ees vakavasti jos kekkuloisin siellä meikeissä ja kampauksessa. :D
 
  • Tykkää
Reactions: Coeur de Glace
[QUOTE="kieppi";30698138]Niin ja miehethän pysyy hoikkina ja hyvännäköisinä.[/QUOTE]

Mikä ihmeen "kun ei miehetkään pysy hyvännäköisinä, ei naistenkaan tarvitse" -juttu tämä on? Ei ihme, että tilanne on tämä kun molemmat sukupuolet vertaa tilannetta toiseensa - kumpikaan ei sitten viitsi panostaa.

Pikavilkaisulla kun katsoo, niin kyllä keskimäärin esim. kolmekymppiset ja vielä nelikymppisetkin miehet on normaalipainoisia ja pitävät itsestään huolta, mutta naiset ovatkin jo sitten läskimpiä ja homssuisia.
 
[QUOTE="kieppi";30698138]Niin ja miehethän pysyy hoikkina ja hyvännäköisinä.[/QUOTE]

Kyllä jos verrataan suomalaista ja ulkomaista miestä, on ero varsin pieni. Venäjään ja Viroon verratessa suomalainen mies on jopa hyvinkin huoliteltu. Kun taas verrataan suomalaista naista ja ulkomaista naista, on ero järkyttävä. Tarvitsee kurkata vain jonkun rajanaapurimme puolelle (Ruotsi, Norja, Viro, Venäjä), niin ulkonäöstä huoletiminen on aivan toisella tasolla.
 
Aha.

Mun kokemuksen mukaan suomalaiset naiset ja tytöt taas meikkaavat liikaa ja huonosti, värjäävät tukkaansa mitä kummallisimpiin väreihin (jos ei shokki tai joku typerä moniväri, niin sitten sellanen "värikypärä"), lävistävät ja tatuoivat itseään jne.
Tunkkaisen näköisiä enemmän Suomessa, kuin ehkä missään? Katsoneet liikaa MTV:tä ja luulevat, että on cool näyttää joltain Jersey Whoresilta?
Ei tarvitse mennä kuin länsinaapuriin, niin jo on naisilla paljon luonnollisempi tyyli.

Laittautua ja meikata kun voi ilman värikypärää ja vahvaa meikkiäkin.
Ne piirretyt, paksut kulmat on ehkä koomisimmat.
 
Mua ei ainakaan kukaan ottaisi työmaalla ees vakavasti jos kekkuloisin siellä meikeissä ja kampauksessa. :D

Tyypillinen suomalainen asenne: kekkuloi. Siinä on samantien jo negatiivinen sointi.
On sitten parempi pelata varman päälle ja näyttää seinästä reväistyltä, jotta otetaan "jätkien kesken" vakavasti ;)

Itselläni ei ole onneksi ollut tuota ongelmaa koskaan ettei otettaisi vakavasti, vaikka töihin meikkaa ja kiinnittää huomiota ulkonäköönsä muutenkin.
 
Mä halusiin että pystyisin panostamaan ulkonäköön enemmän, mutta en ehdi ja jaksa. Niin paljin,stressiä, vastuuta, hommaa... Ehkä suomalaiset naiset on niin itsenäisiä, kiinni työelämässä, vailla isovanhempien tukea lastenhoidossa, että on pakko priorisoida, eivätkä myöskään ole taloudellisesti niin riippuvaisia miehen miellyttämisestä, että olisi pakko satsata ulkonäköön ja miehen miellyttämiseen. Siinä kai se.
 
Se on muuten tilastollinen fakta, että suomalaisilla miehillä on enemmän ylipainoa kuin naisilla, joten asiasta turha kiistellä tai esittää mutua.

Ero ei ole iso, mutta miehet kuitenkin "johtavat".
 
No mistä sinä tiesit tuulipuvun käyttäjän olevan norjalinen, leggaeiden käyttäjän venäläinen ja villapaidan käyttäjän Lähi-idästä?????

Möin heille kaikille tupakkaa. Norja ihasteli miten halpaa tupakka Suomessa on. Venäläinen puhui puhelimeen venäjää ja hällä oli myös yllään kiiltäväpintainen toppatakki jossa leveä kuminauhavyö ja turkista hupussa ja ranteissa. Lähi-itämiehen tunnen ja hällä tunnuksena myös kolmen kilon tussuviikset.
Sinut tunnistan takakireyden ja munanpuutten hajusta.
 
Miksi se häiritsee niin useita mikäli jotkut tuntevat olonsa hyväksi sekä riittävän hyvännäköiseksi ilman niitä korkkareita ym? Monilla on se asenne jotta arkena hillitymmin ja mukavasti, juhlana sitten laittaudutaan enempi ja kun tilanne sen sallii. Yks tykkää vetää pakkelit salille, uimaan ja toinen mielummin jättää se sopivampaan tilanteeseen. :) Se mikä näytää hyvältä aloittajan mielestä ei ehkä näytä kaikkien muiden?

Tänään päätin käydä lähikaupassa samalla kun tulin salilta. Harmaa Torstai-reuhka, joka kyllä on leikkaukseltaan kivasti tyköistuva jos vaan olisi sitä massaa riittävästi 34-kokoon. On nuo ulkoiluvaatteet aika reilua mitoitusta nykyään. Hyvä reuhka tällä kelillä.. mustat jegginsit + mustat kuomat, kelistä johtuen. Olipa alla hieman ylipitkä neulekin koska en tuota peppuani halua korostaa sen erityisemmin arkena. Yleisesti on tapana se löysä yläosa + tiukka (tai siltä näyttävä) alaosa. ;)
Ei tullut mieleen ehostaa itseään koska saunaan kotona silti hilpaisen salin suihkusta huolimatta. Ei tarkoitus ollutkaan olla mikään seksipommi keskellä päivää ja mieskin on vielä töissä. Sille riittää nuo "iltaherkut" kaksin sitten. Usko tai älä AP mutta mielestäni näytin silti oikein hyvältä tänään siinä ns.tuulireuhkassa ym.
Tuskin näit minut mutta moni muu kaltaisesi ajatteli varmaan samoin tuolla ulkona.. :D
 
Tyypillinen suomalainen asenne: kekkuloi. Siinä on samantien jo negatiivinen sointi.
On sitten parempi pelata varman päälle ja näyttää seinästä reväistyltä, jotta otetaan "jätkien kesken" vakavasti ;)

Itselläni ei ole onneksi ollut tuota ongelmaa koskaan ettei otettaisi vakavasti, vaikka töihin meikkaa ja kiinnittää huomiota ulkonäköönsä muutenkin.

Tervetuloa kokeilemaan mun työmaalle. Viimeistään siinä vaiheessa kun meikit valuvat hien mukana pitkin naamaa, näytät typerältä. Ja jees, voi laittaa vedenkestävää ripsaria mut siihen se sit kyllä jääkin. Aurinovoidettakin pitää pahimmillaan ltärätä niin että naama sekä kiiltelee että on valkoinen :xmas:
 

Similar threads

Yhteistyössä