Kun ei ollut lapsia....
Seksiä oli milloin huvitti ja ihan niin monesti kun vaan jaksoi.
Koskaan en ole ollut haluton, mutta synnytyksen jälkeen olin...hukassa. Koko iso muutos esikoisen kanssa vei aikaa tasoittua, parisuhteesakin.
KUITENKIN MEILLÄ OLI SEKSIÄ. Ja sanoin ( melko aina kun se oli totta) mua pelottaa, ole hellä, älä runno.... Taisin ottaa s''''hin niillä kerroilla kun ei vaan muuten oikein pystynyt.
Jos jotakin tiedän, niin sen että seksin panttaaminen vie kauas toisistaan. Nyt on ollut meillä kaikenmaailman kulkutauteja ja me riidellään, ihan siksi ettei ole kuukauteen ollut seksiä!
Aluksi lapset olivat kipeitä, sitten mies ja sitten minä ja sitten on tulossa ne. Ja se ei sitten käy ainakaan, puren käden irti joka uskaltaa minuun koskea!
Mutta kohta, saamme takaisin seksielämän, jota jo NIIN kaipaan.
Vaikka meillä on toimiva seksielämä, emme ehdi seksipuuhiin kuin maksimissaan 4 kertaa/vko. Mieheni on duunari, tekee fyysistä työtä, iso rontti ja usein lihakset kipeinä.
Minä teen työtä ihan miten sattuu ja lisäksi ylläpidän lasten harrastustoimintaa.. Elämisen rytmi on huomioitava.
Oikeastaan mahdollisia päiviä ovat juurikin pe-su. Siinä ehtii kiireettä touhuta.
Mutta on tavallaan totta/ molemmat puolet:
se että jos mieheni siivoaa, ei saa minua haluamaan sen enempää seksiä kuin muutoinkaan. MUTTA jos olen kiireinen ja ahdistunut pölypalloista jotka ovat hevosen kokoisia ja hän on ne siivonnut, voinkin harrastaa vaakamamboa sen sijaan että siivoaisin!
Tilannetaju, miehet!
Ei teidän tarvitse opetella telepatiaa, naisten on opittava puhumaan, se muuten on myös toisinpäin.
On aivan helvetin vaikeaa ymmärtää mitä toinen haluaa, jos ei osaa puhua. Siis oikeasti ja suoraan.
Mikään suhde ei ole "täydellinen ja hieno" kaikissa pitkissä suhteissä on oma paskataakkansa. Kyse on vaan siitä: VOINKO ANTAA TOISELLE ANTEEKSI.
Te joilla ei ole seksiä tarpeeksi, voisiko olla että olette olleet liian saatavilla suhteen ulkopuolisille? Itse väitän että haluttomuuden takana voi olla epäluottamusta...Ainakin se asia saisi minut haluttomaksi..
Se että toinen on "huono" seksissä on jotenkin hatara.. ainakin tähän asti olen osannut sanoa, toi on hyvä, noin älä tee...