Alkuperäinen kirjoittaja Phoebsi:
Alkuperäinen kirjoittaja jh:
Alkuperäinen kirjoittaja Mari:
Mikäs yleistys tämä on? Itse olen ammattikorkeakoulusta valmistunut viimeksi.
Korkeasti koulutettu
Äläpäs naura. Hyvä koulutus on tuokin. Tämä on niin tätä. Ensin sanotaan ettei olla mitään kouluja käyty ja sitten kun on jotkut käytynä niin sekään ei ole hyvä. Ja anteeksi että nussin pilkkuasi mutta miksi se sitten on ammattikorkea? Onko sillä väärä nimi? Syökö se yliopistokoulutuksen arvokkuutta tai jotain?
Muistan vielä kun opiskeluaikana kun "fiksut" yliopisto-opiskelijat piti ammattikorkeakoulu opiskelijoita täysin nollina. "Parhaimmat" eivät suostuneet edes juttelemaan, jos tiesi että toinen on "mukamas korkeakoulussa".
Ihan naurettavaa hommaa..
Siitähän he myös puhuivat että AMK:n käyneet vievät heidän työpaikkansa, jos/kun työpaikkailmoituksessa puhutaan vaatimuksissa "korkeakoulututkinto" niin eihän nyt tradenomille tarvitse yhtäpaljoa maksaa kuin maisterille.