Miksi koira tiputtelee vähän väliä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja hei
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

hei

Vieras
Siis narttukoira. Eikä pitäisi olla jotain viikon ajan vuotoa ja loppua sitten. Meidän koiralla on niin että muutaman päivän tiputtelee ja sitten parin päivän tauko ja taas alkaa. Kuukauden verran ainakin ollut näin.
 
Verikoekin auttaa jo asiassa eteenpäin, jos ei pääse ihan pian ultraan, joka toki on vähän varmempi ja luotettavampi diagnoosin kannalta. Verikokeesta saa siis selville, onko tulehdusarvo koholla.

Perustiedot olisi kyllä tarpeen ennenkuin voi arvella asiaa suuntaan tai toiseen, esim. koiran ikä, monesko juoksu ja milloin oli edellinen, onko koiran yleiskunnossa havaittavaissa muutoksia jne. Nämä eläinlääkäri kysyy varmasti paikan päälläkin/ jo puhelimessa.
 
meijän koiran ultra+leikkaus+vuorokausi siellä eläinsairaalassa+lääkkeet n.400-500e. en tarkalleen enää muista. mut jos pelkkä kohtutulehdus niin siihen varmaan saa antibiotit ja halvempaa. kannattaa ajoissa olla liikenteessä ettei tule märkäkohtua :wave:
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Alkuperäinen kirjoittaja ilo:
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Alkuperäinen kirjoittaja ia:
Milloin anrtulla on viimeksi ollut juoksu? Minkä ikäinen on nyt?

tällä hetkellä tiputtelee koko ajan. 2v.

Milloin ennen sitä, esim. alle puoli vuotta sitten, kaksi kuukautta sitten?

viikko sitten. kun tiputtelee vähän väliä.

Päivystyksessä 500 eurosta ylöspäin mikäli joudutaan kohdunpoistoon...eli soita nyt nopeasti se aika, että pääset ei-päivysttysaikaan ennen kuin koira kuolee käsiin, mikäli on kohtutulehduksesta kyse.

8-16 välillä arkisin, riippuen koiran koosta noin 250-450?.

Pelkkä ultra ja käynti lekurilla maksaa varmaan sen 100? about.

 

Yhteistyössä