Mikähän tuolla pojalla on?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja iipa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

iipa

Aktiivinen jäsen
03.05.2007
3 987
0
36
Yleensä raivoaa ja huutaa jos joku asia ei mene niinkuin hän haluaa useimiten raivoaa ihan varmuudeksi eikä suostu edes neuvotelemaan asioista.

Eilen oli todella seesteinen ja teki kuin pyydettiin ilman raivoamista ja itkua.
tänään likka kysyi lähdetäänkö äiti sinne kirpparille ja poika innostui lähdöstä heti (yleensä ei halua lähteä). Nyt vaan oli tarkoitus että poika jää isän kanssa kotiin ja menee ulos leikimään kavereiden kanssa ja lähden kahden tytön kanssa.
Mies ei halua lähteä kun menee illaksi töihin ja itse en todellakaan lähde kahden lasten kanssa sinne julkisillä on niin paljon ihmisiä että koko aika menisi lasten vahtimiseen eikä ehtisi tutka mitään tavaroita. Ja yleensä nuo lapset on todella malikaasti yksinään, mutta kahden olessa esittävät yleisillä paikoilla kaikki mahdolliset temput.

kerroin sitten pojalle miten asia oli suunniteltu ja odotin älytöntä raivokohtausta, mutta poika totesikin vain että ok.
Tosin tietää että hänen läsnä olonsa ei vaikuta ostoksiin vaan saa "tulijaisia" jos on jotain järkevää on mukana tai ei ja toiseksi sopivasti alkoi satamaan lunta.

Ikä on 5,5v
 
Alkuperäinen kirjoittaja Mökö:
Mitä hait kysymyksellä? Sitäkö että miksi poika nyt kiltti? Viidenvuoden uhmaikä on menneen talven lumia :)

Voi olisikin se olisi tosi mahtavaa. Itseni kyllä hieman hirvittää että on tyyntä myrskyn edellä ja ensi viikosta tulee jotain aivan kauheaa.

Tosin meillä on elämän tilanne muuttunut vuoden alusta aikaisemmin oli todella harvinaisia perheen yhteinen aika n1-2pv/kk, mutta kun vaihdoin työpaikkaa ollaan kaikki viikoloput kaikki vapaalla ja ainakin 1 yhteinen vapaa päivä viikossa.
Toki sen myötä lasten päivä olo aika lisääntyi, mutta vasta painoksi päiviin tuli säänöllisyyttä. Enään ei tarvitse 21.30 hakea väsyneitä lapsia päiväkodista ja seuraavan päivänä kiikuttaa niitä 11.00 takasin.

Toivottavasti tuon myötä alkaa tuo lapsikin rauhoitumaan.
 

Yhteistyössä