Mikä vikana meidän lasten ruokailussa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kolme pientä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kolme pientä

Vieras
Meillä on kaksi alle kouluikäistä lasta (myös vauva, mutta ei syö vielä muuta, kun rintamaitoa). Mistä johtuu iltapainotteinen ruokailu? Molemmat lapset tankkaavat iltapalalla hirveitä määriä, mutta muuten päivällä syövät normaalisti tai niukasti. Eikö iltapalan olisi hyvä olla aika kevyt? Miten saada iltapalaa kevennettyä jättämättä kuitenkaan lapsia nälkäisiksi?

Laitan tämän päivän ruokailut esimerkiksi.

aamupala

2dl korvikepohjaista myslivelliä
ruisleipä, jonka päällä Oivariinia, juustoviipale, kinkkuviipale, kurkkua ja paprikaa

lounas

perunaporkkanamuusia pojalla n.1dl ja tytöllä n.1/2dl
lihapullia pojalla kaksi isoa ja tytöllä yksi iso
muutama kurkkusiivu ja tomaattiviipale

välipala

päärynäsosetta
hapankorppu Oivariinilla voideltuna
kaksi ohutta piparia

päivällinen

sama kuin lounas

iltapala

puuroa 1,5dl
mansikoita 1dl
hapankorppu Oiariinilla voideltuna
klementtiini

Ruokajuomana juovat mukillisen maitoa. Onko toi ihan ok? Onko siitä jotain haittaa, että iltapala on noin iso? Tarkennuksena vielä, että aamupalalla söivät vain puolet leivästä ja päivälliselläkään lautaset eivät tyhjenneet. Iltapalalla meni kaikki viimeistä murua myöten. Miten saisi ruoan maistumaan paremmin aikaisemmin päivällä? Vai syövätkö lapset yleensä iltapainotteisesti? Joskus siis toikin iltapala on liian vähän ja pyytävät vielä näkkäriä tai banaania lisäksi.
 
No jos tykkäävät puurosta ja mansikoista niin sitten syövät. Miksi tarjoat hapankorppua vaikka on puuroruoka? Miksi klementiinia vaikka on jo mansikoitakin annettu?

Hyvin tuntuvat kuitenkin syövän.
 
[QUOTE="vieras";25363188]No jos tykkäävät puurosta ja mansikoista niin sitten syövät. Miksi tarjoat hapankorppua vaikka on puuroruoka? Miksi klementiinia vaikka on jo mansikoitakin annettu?

Hyvin tuntuvat kuitenkin syövän.[/QUOTE]

Mitä sitten ehdottaisit puuron lisäksi?
 
lapsesi syövät todella hyvin. Miksi herrantähden haluat mennä sorkkimaan heidän erinomaista ruokarytmiään? Miksi eivät saisi syödä illalla tarpeekseen, kun vielä noin terveellisestikin syövät?

Minusta suurin osa lapsista syö aamuisin niukemmin, os atuskin lainkaan ja illallal päivän kulutuksen jälkeen paremmin.
 
Jos jotain vikaa haluaa etsiä lastenne ruuista, niin sen että leivän päällä käytätte Oivariinia margariinin sijaan ja syötät heille hapankorppua, joka on hyvin suolaista :)

Muuten kannattaa iloita siitä, että lapsesi syö hyvin ja säännöllisesti! Meillä syöty annoskoko on aivan kiinni siitä kuinka paljon on ruokailujen välillä touhuttu ja ULKOILTU. Jos on ollut päivällä hiljaisemmat ja rauhallisemmat leikit, niin lapset syövät vähemmän kuin niinä kertoina kun aterioiden välillä on remuttu ulkona.
 
Jotkut ihmiset vaan tykkää syödä iltapainotteisesti. Esim. minä oon ollu lapsesta asti sellainen etten tykkää syödä aamulla ja illalla syön enemmän. Ei oo ollu mitään ongelmia tuon rytmin kanssa, aina oon ollu normaalipainoinen jne. Uskon että sun lapset vaan tykkää syödä enemmän iltapainotteisesti, siitä ei oo mitään haittaa joten turhaan huolehdit. Ateriat kuulostaa hyviltä.
 
ensimmäinen ajatus oli että kamala miten pieniä annoksia.. meillä ollaan sitten varmaan suursyöppöjä mutta meidän alle kouluikäiset ei edes syö noin vähän kerralla. ja ennen kuin joku sanoo niin ei, meillä ei kärsitä ylipainosta, pidemminkin laihoja ovat
 
Ehkä se sitten tosiaan on niin, että tykkäävät vaan syödä iltapainotteisesti.

Tyttö tykkää hirveesti hapankorpusta. siitä syystä syötän heille niitä. Oivariinin maku on vaan niin paljon parempi, kun margariinien. Harkitsen kyllä vaihtamista, mutta muuten on niin terveellistä niin eikös yksi pahe sovi joukkoon? ;)

Meillä on ruokailujen kohdalla sikäli hankala tilanne, kun pojan paino menee alipainon rajoilla ja tytön taas ylipainon rajoilla. Yritetään tytön takia pitää kevyttä linjaa, mutta miten pojan saa pidettyä normaalipainossa samalla ruokavaliolla. Annoskokoja yritän pitää pojalla vähän korkeempina.

Osaisko joku ehdottaa ton hapankorpun tilalle jotain terveellistä, mutta täyttävää?

Ja se korvikepohjainen myslivelli on Muksun vauvojen velliä. tykkäävät alottaa aamunsa sillä. on jotenkin jäänyt päälle ja ei olla alettu vierottamaan, kun en näe siinä mitään pahaa.

Kiitos vastauksista. nää ruokajutut on vaan niin mutkikkaita. Ehkä liikaakin mietin niitä, jos ette ton enempää huomautettavaa näe. Äitiyslomalaisen nyt täytyy aikansa kuluksi keksiä välillä jotain pohdiskeltavaa. ;)
 
Alkuperäinen kirjoittaja kolme pientä;25363217:
Mitä sitten ehdottaisit puuron lisäksi?

Miksi puuron lisänä pitäisi olla leipää tai mitään muutakaan noiden mansikoiden lisäksi?

Ihmisillä, joilla on asiat hyvin niin on kai valtava tarve keksiä itselleen ongelmia. Hyvin lapset syö ja siitäkin jonkinlainen ongelma tehty.
 
[QUOTE="vieras";25363512]Miksi puuron lisänä pitäisi olla leipää tai mitään muutakaan noiden mansikoiden lisäksi?

Ihmisillä, joilla on asiat hyvin niin on kai valtava tarve keksiä itselleen ongelmia. Hyvin lapset syö ja siitäkin jonkinlainen ongelma tehty.[/QUOTE]

No sehän tässä se ongelma on, kun se puuro ja mansikat ei riitä. Mitä sitten, jos ei viljaa enempää?

Mähän just myönsin, että äitiyslomalla ei oo paljoo aivotyöskentelylle tarvetta, joten pakko keksimällä keksiä niitä ongelmia. :)
 
Hyvähän se on, että ihminen ymmärtää syödä riittävästi, että ei tartte nälissään yrittää nukahtaa. Miksi menisit sorkkimaan asiaan? Jos poika on liki alipainoinen, niin miksi edes mietit pitäisikö iltapalaa keventää? Mitäs se semmoinen terveellisyys ollenkaan on?

Syötä sitä poikaa vielä runsaammin silloin, kun tyttö on jossain muualla.
 
Hyvähän se on, että ihminen ymmärtää syödä riittävästi, että ei tartte nälissään yrittää nukahtaa. Miksi menisit sorkkimaan asiaan? Jos poika on liki alipainoinen, niin miksi edes mietit pitäisikö iltapalaa keventää? Mitäs se semmoinen terveellisyys ollenkaan on?

Syötä sitä poikaa vielä runsaammin silloin, kun tyttö on jossain muualla.

ietin iltapalan keventämistä siitä syystä, että päivän ruokailuissa täytyy olla jotain vialla, kun illalla vielä hirveä nälkä.

Tyttö on aina kotona. On kotihoidossa ja veljeään nuorempi.
 
Jos jotain vikaa haluaa etsiä lastenne ruuista, niin sen että leivän päällä käytätte Oivariinia margariinin sijaan ja syötät heille hapankorppua, joka on hyvin suolaista :)
Kyllä margariinit on Oivariiniin verrattuna enemmän paskaa. Ja eipä hapankorpussakaan ole suolaa kuin 0,3% enemmän kuin esim. Reissumiehessä.
Yksi hapankorppu on noin 10g, eli suolaa 150mg, yksi puolikas Reissaria taas on noin 29g, eli suolaa 340mg. Suolan kannalta siis parempi vetää yksi hapankorppu.

Näin tälleen näsäviisasteluna
 
Ei mun mielestä tuossa ole mitään ongelmaa. Iltapala on kuitenkin terveellinen ettei se nyt haittaa jos silloin enemmän syövät, hyvä kun suovät. Ovat kuitenkin kasvavassa iässä ja lapset kasvaa eniten nukkuessaan...
 
Meidän poika (2v2kk) syö kanssa aamupalan hyvin, lounaan hyvin, välipalaa tuskin lainkaan (korkeintaan vähän hedelmää), iltaruokaakin vähemmän kuin lounasta ja sitten iltapalaa TOSI runsaasti.
Ja näin on aina. Jotenkin se vaan on hänen normaali rytmi.

Esim eilisen listaa

Aamupala: n 2dl Elovena-kaurapuuroa, sekaan purkillinen Piltti mustikka-vadelmasosetta, 1 banaani ja n 1dl maustamatonta jugurttia, lasi omenatauoremehua

Lounas: 1 dl perunamuussia, 2 kotitekoista jauhelihapihviä, ISO kasa keitettyjä porkkanaviipaleita, pari siivua kurkkua ja n 5 kirsikkatomaattia, lasi maitoa

Välipala: n puolikas kotimainen omena, vettä

Iltaruoka: pieni lautasellinen lohikeittoa, n 1/4 reissumies leivästä

Iltapala: n 2dl neljän viljan puuroa seassa kotitekoista (vähäsokerista) omenasosetta, 2dl maustamatonta jugurttia, mandariini

- - -

Meidän tytöt taas syö aina aamupalaa tosi vähän, lounasta hyvin, välipalaa hyvin, iltaruokaa vaihtelevasti ja iltapalaa vaihtelevasti. Lapset vaan on tämänkin asian suhteen yksilöllisiä
 
[QUOTE="kolmen äiti";25364363]Meidän poika (2v2kk) syö kanssa aamupalan hyvin, lounaan hyvin, välipalaa tuskin lainkaan (korkeintaan vähän hedelmää), iltaruokaakin vähemmän kuin lounasta ja sitten iltapalaa TOSI runsaasti.
Ja näin on aina. Jotenkin se vaan on hänen normaali rytmi.

Esim eilisen listaa

Aamupala: n 2dl Elovena-kaurapuuroa, sekaan purkillinen Piltti mustikka-vadelmasosetta, 1 banaani ja n 1dl maustamatonta jugurttia, lasi omenatauoremehua

Lounas: 1 dl perunamuussia, 2 kotitekoista jauhelihapihviä, ISO kasa keitettyjä porkkanaviipaleita, pari siivua kurkkua ja n 5 kirsikkatomaattia, lasi maitoa

Välipala: n puolikas kotimainen omena, vettä

Iltaruoka: pieni lautasellinen lohikeittoa, n 1/4 reissumies leivästä

Iltapala: n 2dl neljän viljan puuroa seassa kotitekoista (vähäsokerista) omenasosetta, 2dl maustamatonta jugurttia, mandariini

- - -

Meidän tytöt taas syö aina aamupalaa tosi vähän, lounasta hyvin, välipalaa hyvin, iltaruokaa vaihtelevasti ja iltapalaa vaihtelevasti. Lapset vaan on tämänkin asian suhteen yksilöllisiä[/QUOTE]

Ja poika on noista hevosenannoksista huolimatta tosi hoikka (neuvolan mukaan -10 käyrällä). Esikoinen on kanssa tosi hoikka (menee lähes -20 käyrällä) ja keskimmäinen aikalailla 0-käyrällä (ihan pikkaisen alle)
 
Turhaa stressaat. Ja ruokamäärät on niin vaihtelevia.
Kauhistuisitte jos tietäisitte paljon meidän hieman alle 3v. syön.
Veti juuri aamupalaksi pikkujogurtin, juustoleivän, 2/3 omenaa, näkkileivän kuiviltaan, 2nakkia ja puoli lasia maitoa. ei ole ihan vielä lopettanut, mutta en ihmettele jos pyytää lisää.
Iltapalaksi kuitenkin söi puolikkaan juustoleivän, hedelmäsoseen, banaanin ja joi maitoa, se oli pieni iltapala..
Ruuatkin maistuu hyvin, eilenkin söi innolla parsaa ja kalkkunaa yms.
Mutta poika tankkaakin nyt, oli viikon vesirokossa ja söi huonosti ja sitä ennen tuli hammas ja söi huonosti.
 

Yhteistyössä