Mikä vauvassani vikana - unet ??

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Onko kaikkien vauvat yhtä vaativia ja hankalia kuin omani? Heräilee päiväunilta ja yöunilta noin 0,5 tunnin välein itkemään, rauhoittuu vain kun saa rintamaitoa. Mikään muu ei kelpaa. Yritän opettaa vuorokausirytmiä, tuloksetta. Yhtenä iltana nukahtaa 20.00 ja nukkuu aamu 7.00 asti, muutamalla yöheräilyllä ja itkulla. Sitten seuraavana iltana yhä 23.00 kukkuu ja peuhuaa, eikä millään tunnu rauhoittuvan. Viskoo leluja ja kompuroi päälläni jatkuvasti niin että minuun sattuu.

Koko päivän seuraa ja roikkuu lahkeesta kiinni. Jos en vähään aikaan viihdytä häntä, alkaa tyytymätön parku.

Olen ihan puhki ja väsynyt!! Vauvalla on sekaisin kaikki unirytmit, unenlaatu ja todella takertuva sekä vaativa lapsi. En saa päivisin mitään tehtyä kun toinen on koko ajan kiinni minussa. Vauva on nyt 10 kk.

Yösyömisiä yritetty jättää jo useita kertoja pois, tassuttelua jaksoin noin viikon kunnes väsähdin siihen huutoon ja itkuun. Mikä lasta vaivaa kun ei nuku pidempään yhtäjaksoisesti? Ärsyttää kun ei ehdi edes itselleen kokata ruokaa kun alkaa makuuhuoneesta kuulua taas itku ja narina.
 
Itsellä ollut samat ongelmatx2. Juurikin tuossa iässä on alkanut yöunien vähyys käymään voimille. Lapset ovat alkaneet nukkua vasta kun olen lopettanut imetyksen 1v iässä. Toki se imetyksen lopetus vaatii omat kuvionsa. Koita saada jotain apua että saisit päivällä levättyä. Kysy neuvolasta apua, ainakin Helsingissä on joku paikka mistä saa apua uniongelmiin. Voimia.

Niin eikä vauvassa ole vikaa, eikä sinussa, toi on ihan normaalia.
 
Ap, voimia ihan valtavasti! Onko sinulla miestä joka pystyisi välillä lasta hoitamaan ja sinä nukkumaan? Tai jotai ystävää, omat vanhemmat tms? Tai sitten kysyt perhetyöstä apua, sano neuvolassa suoraan että et jaksa. Onko lapsella tutkittu allergiat? Entä refluksi? Jos se vaivana en yhtään ihmettele vaikka vauva heräilee usein, on niin kipeä vaiva aikuisellakin ja itsellä ainaki helpottaa kun juo jos polttelee närästys. Ja jos lapsi kipeä niin on sitten itkuinen ja jalassa roikkuja. Myöskin väsyn vuoksi. Kokeile laittaa lapsen sängyssä pääpuoli koholle, jos närästystä niin tällä pitäisi vähän helpottaa. Ja ap, soita jo tänään neuvolaan ja pyydä teille apua, sinulle ja lapselle! Olet ihana äiti varmasti ja heikkoutta ei ole pyytää apua. Ja allergiat ja refluksi pitää pois sulkea!
 
Edellinen vielä: onko korvat tarkistettu? Meillä lapsella alettiin huonoa kuuloa epäillä (lapsi oli sillon 1v ja risat) ja olikin kumpikin korva liimakorva vaikka tulehduksia ei ole ollut kuin kaksi.
 
Meillä samanmoista rallia sillä erotuksella että nukkuu hyvät päiväunet ja on päivisin tyytyväinen. Meillä on ainakin ihan selvää eroahdistusta jonka odotan aikaa myöden helpottavan. Niin on käynyt aiempienkin lasten kohdalla. Kyllä se väsyttää ja raastaa kun ei ole hetken rauhaa. Tsemppiä sulle.
 

Yhteistyössä