Minä olen samassa pinteessä ollut kuin ap. Raivarit olivat ihan järjettömiä ja alkoivat ihan mistä vaan, ei voinut ennakoida. Ei mikään hyväja kaunis auttanut, ei ne tutut iltarutiinit, ei jämäkkänä olo, ei keskustelut, ei sylittelyt ei niin mikään !!
Tietyt asiat saivat aikaan raivarin.
Sitten keksin.
Otin kiltteys-reippaus-tarrataulun.
Yhdessä tehtiin se. Kerroin, mitä tehdään. Olet jo iso poika, osaat kaikenlaista. Kun sanoi, ettei osaa, sanoin, että minä opetan.
Meillä poika myös halusi kaikkea itselleen ja tarrataulun idea oli, että keräämällä tarroja hän saa ostettua palkkioksi jotain kivaa, mitä toivoo.
Rahat antaa kassalla itse.
Sanoin, että minä olen mukana ja neuvon, kun poika sanoi, ettei osaa maksaa itse.
No, ne asiat, mistä aina ongelmia syntyi, menivät tarrapalkkiolistalle.
Ap lla voisi olla vaikkapa: menen kiltisti nukkumaan.
en kiukuttele
en nakkele tavaroita
en lyö äitiä
tai sitten jotain toisentyyppisä: mutta "olen kiltti" on vaikea lause, kun pitäisi ensin määritellä, mitä se kiltti pitää sisällään, tuo on liian epämääräinen, ympäripyöreä.
Kun tarrataulu oli, pystyin sanomaan: olisi minusta kiva, jos joskus saisit tarran siihen kohtaan: en kiukuttele.
Ja sitten kehuja: tänään olet tehnyt tämän asian reippaasti, saat laittaa kohta tarran.
lisäksi annoin muista asioista kehua tarrojen avulla: lelujen kerääminen, oman lautasen ja kupin tuominen tiskialtaaseen jne.
Sen sijaan että muistutan, että taasko olet tuhma, sen sijaan että rankaisen tuhmasta käytöksestä, kannustan ja kehun olemaan kiltti, josta saa palkinnon, tarran, ja kun niitä on hyvä määrä, voi mennä ostamaan. Vaikka jäätelön tai leluauton tai mitä tahansa pientä.
suosittelen kokeilemaan
meillä on auttanut. raivarit vähentyneet.
Meillä on myös vauvan hoidosta tarra. vauvan hoito pitää sisällään vain, että on hetken aikaa samassa huoneessa jotta minä voin vaikkapa käydä suihkussa tms., ja jos vauva itkee, silittää ja hoitaa.
Meillä on aivan ihana dvd pikkusisko kaniinista, jossa isoveli hoitaa pikkusisko-kaniinia, ja sen kautta opetetaan, miten pienille vauvoille pitääolla loputtoman kärsivällinen eikä saa tukistaa eikä lyödä vaikka miten vauva on hankala.
suosittelen tämmöistäkin "aivopesua!