miettikää 10kertaa ennenkuin

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja TheUnforgiven
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Mietin kanssa saako lapset lastenkotiin ihan noin vaan? Olen aina luullut että se on pitkä prosessi ennenkuin ovet lastenkotiin aukeavat. Ja tilanne täytyy olla melkoisen rankka, ei kai sinne ihan kevyin edellytyksin mennä/päästä.
 
Lastensuojelutyötä tekevänä voin vaan todeta, että kaikki ei ole oikeasti sitä miltä se ulospäin näyttää TAI mitä ulospäin haluaa kertoa. Jaksamattomuus ei ole leikin asia!!
 
Alkuperäinen kirjoittaja Patarouva:
Mietin kanssa saako lapset lastenkotiin ihan noin vaan? Olen aina luullut että se on pitkä prosessi ennenkuin ovet lastenkotiin aukeavat. Ja tilanne täytyy olla melkoisen rankka, ei kai sinne ihan kevyin edellytyksin mennä/päästä.
Riippuen kaupungista / kunnasta, lapset voi viedä lyhyelläkin varoitusajalla sosiaaliviranomaisten huostaan. Pakkohan se lapsen on hoiva ja turva saada sillä siunaamalla sekunilla, kun lapsen vanhemmat / huoltajat päättävät, että he eivät ole kykeneväisiä huoltamaan lasta. Lastenkoti ei välttämättä ole se heti-paikka, se voi olla vastaanottokoti, ensi- ja turvakoti jne jne. Ja perheen ja lapsen tilanteen kartoituksen jälkeen etsitään sitten pysyvämpi sijoituspaikka, jos tarve sitä edellyttää. Lapset voidaan sijoittaa avohuollon tukitoimenpiteenä ilman, että tarvitsee huostaanottoon ryhtyä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja TheUnforgiven:
Alkuperäinen kirjoittaja pienenhetken:
mutta entäs jos se äiti ei ihan oikeesti jaksa? parempi lasten kannalta olla lastenkodissa, mitä äidin ansiosta maanalla pienessä puisessa arkussa. niitä sattuu niin paljon nykyään, aivan liikaa. jos ei jaksa,niin ei jaksa, se on myönnettävä ja haettava apua.
mistä tiedät ettei ole masennusta?

no kun tämä äiti on avoimesti siskolleni puhunut..että ei vaan jaksa tota sen adhd:ta

Onko sulla havaintoakaan millaista on elää adhd-lapsen kanssa?
se ei oo aina mitään herkkua. Jos lapsella on paremmat oltavat siellä?
Jos äiti ei todellakaan jaksa niitä "kohtauksia" enää, niin ehkä silloin on parempi, että lapsi on jossain missä on ns. turvallista olla. ilman että äiti tekee jotain todella peruuttamatonta. Kaikilla ei oo samat voimavarat.
 
Alkuperäinen kirjoittaja sininen:
Kaikilla ei oo samat voimavarat.



Aivan! Ja TheUnforgiven varmasti itsekin ymmärtää, jos viitsii vähän ajatella, että eihän ihminen tiedä etukäteen mihin hänen voimavaransa tulevaisuudessa riittää. Et voi sinäkään tietää mitä elämällä on sinulle tarjottavana.
 

Similar threads

T
Viestiä
29
Luettu
20K
Aihe vapaa
vierailija
V

Yhteistyössä