[QUOTE="vieras";28803963]Tapeltaisiinko tällä kertaa yhdyssanoista?[/QUO
En todellakaan osaa yhdyssanoja. Missä kohtaa sellainen virhe edes tekstissä on?? Sain vapautuksen normi äidinkielestä koska lukihäiriöni on vaikea. Opiskelin Suomen kieltä vain murto-osan siitä mitä muut..
Jos ei vaihtoehtoa ole, niin tietenkin sitten on pakko, mutta paras vaihtoehto on tarjota lapselle mahdollisuus omaan huoneeseen, tai ainakin omaan "nurkkaukseen" kun tulee kouluikään.
Eilisessä keskustelussa mietin myös että miksi on hyväksytympää että vaikka viisi lapsisen perheen lapsia voi olla 2 (kolmekin) samassa huoneessa ja se on ok, mutta jos perheessä on kaksi lasta, heillä tulisi olla omat huoneet.
Minun mielestäni kouluikäisellä olisi hyvä olla oma huone, jossa voi tehdä rauhassa läksyjä ja muutenkin rauhoittua omassa rauhassa. Ainahan tämä ei tietenkään ole mahdollista, mutta esim. itse olisin valmis nukkumaan vaikka olkkarissa tms., jotta kaikille lapsille riittäisi oma huone.