meidän poika tuplaa toisenluokan

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja äiti
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

äiti

Aktiivinen jäsen
20.01.2004
3 643
0
36
hänellä on lievä dysfaisia ja lukihäiriö. Pärjää muuten pienessä kyläkoulussa mutta äidinkieli tuottaa ongelmaa. lukeminen takkuavaa ja hidasta. eipä kannata kolmanelle mennä, siitä ei tule mitään. Menee vaan pojalta itsetunto kun jää muista jälkeen. Hyvin hän on ajatukseen sopeutunut tuplata toinen luokka. Parempi niin. Poika on muuten niin ihana, auttavainen, sosiaalinen, reipas, iloinen ja keskittyy hyvin luokassa, hyvin sympaattinen poika. Kädentaitoja löytyy. hoksaavainen ja tarkka. ei hänestä lukumiestä tule mutta varmasti käytännön ihminen. Muiden lapset varmaan saa hyviä todistuksia. Onko muilla lapsia jotka ehkä tuplaavat tai eivät vaan menesty koulussa syystä jos toisesta?

 
Jossain ketjussa jo kerroinkin meidän kolmosluokkalaisesta (erityislapset tai lukihäiriöjutuissa?)
Eli kädentaitoja löytyy ja kirjoittaminen ja lukeminen olivat tosi tuskaista ja täynnä virheitä. Löytyi myös tarkkaavaisuushäriö. Mutta nykyään steiner-koululaisena pärjää todella hyvin. Käytännön ihmisiähän ne koulut kasvattavat, tosin pääkaupunki seudun isot koulut eivät kuulemma erityislapsia halua ottaa. Sääli, sillä steiner-koulussa saa kuitenkin kokea onnistumisen iloa monessa asiassa.
Nykyään tyttömme pärjää vähintään keskitason mukana ja lukeminen on helpottunut niin paljon, että hän oma-aloitteisesti on alkanut lukea kirjoja. Hitaasti, mutta varmasti.
Itseäni jotenkin mietityttää kertaamisessa se, että kuitenkaan ei paneuduta lapsen perusongelmaan, vaan kerrataan kaikki samat asiat ja aineet, jotka jo on käyty läpi ja ikään kuin odotellaan, että ongelma katoaa. Mutta toisaalta ei ole järkeä eikä lasta kohtaan reilua siirtää ylemmälle luokalle, jos oppimisen eväät eivät siihen riitä. Hmm.. tässäpä pulma
 
Meidäm poika nyt 11v tuplasi 1 luokan. Ongelmia ollut koko ajan, hänkin pienessä kyläkoulussa. Tänä keväänä hänelle todettiin dysfasia, vaikea dysleksia ja Add (tarkkaavuushäiriö)
Siirtyi kuntamme erityiskouluun, viihtyy kun kala vedessä, onnistumisiakin tullut kohtalaisesti.
Ks tuli tieto ettei hän pysty opiskelemaan normaalissa luokkkatilanteessa, hänen asiat olivat menneet liian huonoksi liian pitkään.
Kyläkoulusta meille pelkkää haittaa, resursseja ei myönnetä pieniin kouluihin joten oppilaat jäävät vaille tarpeeksi tukea.
Rehtori sanoi koulumme alkavan maksaa liikaa (liian monta erityisoppilasta).
 
meidän pojalla opiskelu sujuu ihan hyvin muuten mutta äidinkieli takkuaa, hän myös keskittyy hyvin ja mitään muita liitännäis oireita ei ole.
opettaja myös hyvä , saa erityisopettajan tunteja ja lukihäiriö tiedossa ja sitä vahvistetaan eri keinoin. meillä myös jyväskylän yliopiston kanssa ekapeli joka tukee lapsen oppimista tässä lukivaikeudessa. Meillä varmaan lievää sorttia tämä.
 
\
Alkuperäinen kirjoittaja 30.05.2006 klo 08:27 lappi kirjoitti:
Meidäm poika nyt 11v tuplasi 1 luokan. Ongelmia ollut koko ajan, hänkin pienessä kyläkoulussa. Tänä keväänä hänelle todettiin dysfasia, vaikea dysleksia ja Add (tarkkaavuushäiriö)
Siirtyi kuntamme erityiskouluun, viihtyy kun kala vedessä, onnistumisiakin tullut kohtalaisesti.
Ks tuli tieto ettei hän pysty opiskelemaan normaalissa luokkkatilanteessa, hänen asiat olivat menneet liian huonoksi liian pitkään.
Kyläkoulusta meille pelkkää haittaa, resursseja ei myönnetä pieniin kouluihin joten oppilaat jäävät vaille tarpeeksi tukea.
Rehtori sanoi koulumme alkavan maksaa liikaa (liian monta erityisoppilasta).

miten jo 11vuotiaalla on nyt vasta todettu dysfasia? meillä se todettiin jo 3 vuotiaana ja 5 vuotta on saatu kerran viikossa puheterapiaa joka loppuu nyt juuri. Se on ollut hyvä tuki pojalle. Hän on ollut Tampereen yliopistollisessa sairaalassa foniatrialla joka vuosi seurantakäynnillä. Diagnoosi oli lievä dysfasia ja voi ja todennäköisesti pärjää kyläkoulumme luokalla kun hänellä ei ole mitään muuta kuten tarkkaaavaisuushäiriötä, kekitymisvaikeuksia yms... Kielellinen kehitys vain 1 vuoden myöhässä kuin ikäisillään, tosin sekin alkaa olla jo korjaantunut.
 

Yhteistyössä