Marraskuun inssipiinailijat

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja PeePee77
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Taustailen edelleen ja ajoittain lueskelen ketjua mutta voimat on vähissä "yrityksen suhteen" joten yritän pitää hieman taukoa kirjottelemisessa jne, otan tilaa ittelleni tässä muuhun..
Kaikille tosi paljon onnea ja tämä kerta tuokoon se toivotun plussan!!!!!! =) :flower:
 
Hei taas!
Ajattelin vielä kysellä teiltä josko olisi kokemusta "verisestä ovulaatiosta"... hyiii kamalan kuulosta tiedän :ashamed: mutta laitan nyt vähän enemmän taustatietojakin tästä kierrosta ja siis missä mennään:

Viikko sitten maanantaina kävin seurannassa missä kp 9 mulla oli 15mm folli, sekä pienempi 10-11mm folli. Kävi niin että uudessa seurannassa en ollut, ja pistin pregnylin perjantai iltana ohjeen mukaan. No sitten sunnuntai aamuna oli mahakipuja.. mutta pyyhkiessä tuli verta...
sunnuntai iltapäivällä munasarjaa sattui niin että menin lähes kaksinkerroin. Ajattelin että onko se ovis vasta nyt sitten.
Eilen ja tänä aamunakin on vielä tullut verta pyyhkiessä, semmoista liman sekaista, mutta siis ihan kunnon verta :( Tänään olisi kp 17. Miehen kanssa ollaan yritetty sitä irronnutta follia jahdata suht ahkeraan ;) Oletan että vain se isompi irtosi.

Tuo veri huolestuttaa aika rankasti.... ei kellään olis mitään sanottavaa tai kokemusta vastaavanlaisesta?

Niin, ja voimia tippuneille!!!! :flower: :flower: :flower: musta tuntuu että olen tippunut itsekkin jo, vasta vaikka kp 17 menossa.

Jatkan taustailua ja pidän peukkuja piinaileville =)
 
Uskon että huolestut IlonaG ihan turhaan;oothan kuitenkin ollut seurannassa, niin mistään kystasta tms. ei varmaankaan oo kyse. Veikkaan että on ihan vaan ovulaatioon liittyvää tuo "vuoto". Jos mahaan alkaa sattua tosissaan, sitten kannattaa toki soittaa lääkärille :hug:

Minä täällä olen ihan tohkeissani; kp 16 ja vihdoin digiovistestiin täysi sarvi :wave: =) ..kunpa kello tulis äkkiä puoli 5 niin pääsis kotiin miekkosen viekkuun :whistle: :saint: :laugh:
..pelkäsin ettei ovis tapahdu kun irrotuspiikkiä ei ollut tässä "itselääkityskierrossa" :snotty:
Terot alotan luultavasti perjantaina :p
 
Tiistai 20.11

Hobelix...........4.inssi........................................kp17/30-35/pp2
Macy ............1.inssi..........................................kp14/?/pp
Tepsu............2.inssi:........................................kp15/29-/p p
Pupuvaimo......tauko:Clomit,Menopur...............kp16/34/pp
Raitapaitainen.2.inssi:Metut,Clomit,Puregon,Pregnyl...kp17/31-/pp
Ilona G..........2.inssi:Menopur...........................kp17/?/pp
Kamilla..........1.inssi:Clomit, Pregnyl..................kp18/30-31/pp4
Popsy...........?.inssi:Conal-f...............................kp26/? / pp14
Kati231.........?.inssi:Puregon,Pregnyl,Luget,Metut..kp27/28-42/pp13 taria.............3.inssi:Luget.................................kp28/?/pp15
 
Tiistai 20.11

Piinailijat
Macy ............1.inssi........................................kp14/?/pp
Tepsu...........2.inssi:.......................................kp15/29-/p p
Pupuvaimo...tauko:Clomit,Menopur................kp16/34/pp
Raitapaitainen.2.inssi:Metut,Clomit,Puregon,Pregnyl...kp17/31-/pp
Ilona G.........2.inssi:Menopur..........................kp17/?/pp
Hobelix.........4.inssi.........................................kp17/30-35/pp2
Kamilla.........1.inssi:Clomit, Pregnyl.................kp18/30-31/pp4
Popsy...........?.inssi:Conal-f.............................kp26/? / pp14
Kati231........?.inssi:Puregon,Pregnyl,Luget,Metut..kp27/28-42/pp13 taria.............3.inssi:Luget...............................kp28/?/pp15 [/quote]

Haamuilleet ;)

Plussanneet
:heart:

Pudonneet :hug:
Retuli82
PeePee77


Muokkailin meidät aikajärjestykseen =)

Kunpa tästä pinosta saatais edes se yksi +, pysyis kaikilla toivo yllä :hug:
 
Se vanha tuttu selkeääkin selkeämpi negahan se aamulla irvisti ilkkuen tikusta.
Voi itku. Niin mielelläni olisin plussan tänne pinoon tuonut :| , niikuin tietty jokainen meistä täällä sen ansaitsisi. Testi oli aconin herkkä, joten eipä jää pahemmin epäilyksen varaakaan.. Ihan valtava pettymys, vaikka en plussaa uskonut näkevänikään, kun ei minkäänlaisia oireita ollut.
Heivasin luget saman tien ja nyt vaan menkkoja odotellessa aikani surkuttelen. Jos sitä ens viikolla alkais vikat inssipiikittelyt. Jospa se kolmas kerta toden sanoo, ja muuta säälittävää..
Päässä pyöriii ajatus, että jossain täytyy olla jotain vikaa kun ei vaan nappaa, vai voiko sitä tosiaan kaikki olla surkeasta tuurista kiinni. Tiedä sitten kumpi parempi vaihtoehto..
Kyllä tän asian kanssa alkaa olo aika rikki olla, mutta ei se auta kuin jatkaa. Parin itsesäälissä ja epätoivossa pyörityn päivän jälkeen varmaan taas helpottaa, piristyn ja tsemppaan itseni uuteen yritykseen.

Taria ja kati231 tehän menette suht samoissa, jokos olette testailleet?

Tsemppiä ja parempaa onnea kaikille vielä piinaileville! Kyllähän tänne ainakin se yksi plussa on saatava! Mä jännäilen mukana.
 
Tiistai 20.11

Piinailijat
Macy ............1.inssi........................................kp14/?/pp1
Tepsu...........2.inssi:.......................................kp15/29-/p p
Pupuvaimo...tauko:Clomit,Menopur................kp16/34/pp
Raitapaitainen.2.inssi:Metut,Clomit,Puregon,Pregnyl...kp17/31-/pp
Ilona G.........2.inssi:Menopur..........................kp17/?/pp
Hobelix.........4.inssi.........................................kp17/30-35/pp2
Kamilla.........1.inssi:Clomit, Pregnyl.................kp18/30-31/pp4
Popsy...........?.inssi:Conal-f.............................kp26/? / pp14
Kati231........?.inssi:Puregon,Pregnyl,Luget,Metut..kp27/28-42/pp13 taria.............3.inssi:Luget...............................kp28/?/pp15 [/quote]

Haamuilleet ;)

Plussanneet
:heart:

Pudonneet :hug:
Retuli82
PeePee77
 
Popsy, iso :hug: negasta...!! Olikos teillä minkälainen simppatilanne pesun jälkeen, paljonko jäi? Mua lähinnä murehduttaa meillä toi vähäinen simppatilanne, et riittääkö se...
Jaksamista tulevaan inssiin, sekö tehdään jo ens kiertoon?

Mitäs muille kuuluu, PeePee77, Raitapaitainen, taria, kati231, pupuvaimo?
 
Voi Popsy!!! Niin kurjaa tuo negan saaminen.. :'(
Sitten vaan taas katse kohti tulevaa ja suru pois puserosta lähipäivinä. Vaikka helpommin se on sanottu kuin tehty..

(.) Meillä napsahti tänään ovistikkuun tuplaviivat, joten inssi onkin jo huomenna! Olin sopivasti siinä Väestöliiton alakerrassa tikuttamassa (meillä on tunteja niissä tiloissa) ja käytiin sitten samantien kaverin kanssa varaamassa inssiaika. Kaverikin voi nyt kotona sanoa, että "Kulti.. Kävin tänään lapsettomuusklinikalla varaamassa aikaa..." :laugh:

Jännittää!!! Oma lääkäri ei ole paikalla, joten Kanerva tekee inssin. Mulle on ihan sama kuka sen tekee kunhan onnistuu.
:attn: MÄ HALUAN NYT PLUSSAN!!!!! :attn:

Ai niin.. Mä voin kyllä poiketa jonain päivänä Seinäjoelle pikkujouluilemaan teidän kanssa. Äiti asuu siellä ja pääsen opiskelijakortin omaavana edullisesti junalla. :wave:
Mä vaan olen sitten aika ujo... :ashamed:
 
Moikka!
En ole vielä testaillut, vaan aikaisintaan vasta huomenna. Kauhee piina päällä koko ajan. Sitä vaan toivoo, että jos kuitenkin olis tärpännyt... Tätiä ei ole vielä kuulunut (kp27), mutta on kyllä tosi "tätimäinen" olo :laugh: . Tänään alkoi ip:llä sellainen orastava päänsärky ja molemmilla puolilla alavatsalla sellainen jomotus. Toivottavasti ne oireet, jotka vaikuttaa tädin tulemiselta, olisi juuri NIITÄ oireita...

Popsy, iso :hug: tädin tulemisesta! Meinaatko vielä testailla uudelleen? Kyllä mäkin suoraan sanoen olen miettinyt ja paljon, että josko se vika tosiaan on jossain muuallakin...
 
Pregnyl tuikattu.. Piti sitten kesken kaiken lähteä ostamaan ruiskua kun olin ostanut jossakin ajatuskatkossa vaan neulat! :laugh:

Tein siinä sitten viimeisen ovistestin ennen apteekkiin lähtöä ja se ei ollutkaan yhtä positiivinen kuin aamulla. :/
Ei kai se vaan ohi ehtinyt livahtaa..?
Mutta toisaalta jos paras aika pöllyttelyille on 12-24h ovishuipusta niin sehän olis huomenna inssin aikaan.. =)
Kauheet oviskivut meneillään.. Mitenköhän tuo Pregnyl vaikuttaa jos ovis on jo tapahtunu? Siis sitä vaikutusmekanismia mietin..

Hei, tarkastinkin jo asian eli mulle sopii tapaaminen Seinäjoella lauantaina 1.12. Mihin aikaan teille sopisi? Mulle sopii melkein mikä tahansa kunhan joku aamujuna siihen mennessä ehtii perille. :)

Mitä ajattelitte "ohjelmaksi"??

Toivottavasti saadaan enemmänkin porukkaa kasaan!!
 
Keskiviikko 21.11

Piinailijat
Macy ............1.inssi........................................kp15/?/pp
Tepsu...........2.inssi:.......................................kp16/29-/p p
Pupuvaimo...tauko:Clomit,Menopur................kp17/34/pp
Raitapaitainen.2.inssi:Metut,Clomit,Puregon,Pregnyl...kp18/31-/pp
Ilona G.........2.inssi:Menopur..........................kp18/?/pp
Hobelix.........4.inssi.........................................kp18/30-35/pp3
Kamilla.........1.inssi:Clomit, Pregnyl.................kp19/30-31/pp5
Popsy...........?.inssi:Conal-f.............................kp27/? / pp15
Kati231........?.inssi:Puregon,Pregnyl,Luget,Metut..kp28/28-42/pp14 taria.............3.inssi:Luget...............................kp29/?/pp16 [/quote]

Haamuilleet ;)

Plussanneet
:heart:

Pudonneet :hug:
Retuli82
PeePee77


 
vitsi oon onnellinen; oltiin hoitosuunnittelussa ja mut ultrattiin samalla =) Limakalvoa kehuttiin ja siellä köllötteli 2 iso mollukkaa, mieskin totes, ettei vielä koskaan oo nähny noin suuria :laugh:
--- On saanut rauhassa kasvaa kun irrotuspiikkiä ei varastoista löytynyt :whistle:
Olo on kyllä ihan ovuloiva, onnenksi ollaan vilttijumpattu säännöllisesti :saint:
..tänään silti vielä, ja huomennakin :p vitsi ihminen voi olla pienestä onnellinen :attn:

Tulkaahan nyt Taria, Popsy ja Kati tuomaan ilouutisia, me kaikki peukutetaan teitä!! d =) b
 
Täällä keskustelut käy tosi vilkkaana, mukava pino :) Vaikka tietty kaikki asiat ei aina niin kivoja.

ajattelin käydä kertomassa kuulumisia. Tänään kävin raskauden tarkistusultrassa ja kyllä siellä oikeasti asustelee pikku matkustaja. Sydämen lyönnitkin näkyi :heart: viikkoja on 6+5. Itkuhan siellä tuli olin NIIN helpottunut ja onnellinen, pelkäsin nimittäin aivan karseesti. Joten kaikki hyvin täällä ja toivottavasti matkustaja pysyy tiukasti mukana :)

Kauheesti onnea ja plussatuulia oikein myrskyn merkeissä teille kaikille!
(seurailen silti tarkasti teidän kuulumisia)

t.mmm
 
Hienoa mmm, ihanaa kuulla et kyytiläinen on pysynyt matkassa mukana!! Antaa toivoa meille muillekin, perässä tullaan toivottavasti :wave:

pupuvaimo, teillähän on tsänssit kaksosiin, wau! Peitot heilumaan vaan! :whistle:

Löytyiskö tosiaan vielä muita Seinäjoelle tulijoita 1.12??
Vois käydä ainakin syömäs jossain (Rosso, Fransman, Matador jossa kuulemma hyvää ruokaa ja isot annokset ;) ) Sit pikku shoppailut ennen/jälkeen vois tehdä poikaa B)
 
Hyvä Pupuvaimo!!! :)

Onneksi olkoon vielä mmm:lle! Ihanaa, että siellä köllötteli uusi pieni ihminen! :heart: :heart:
Mikä pienelle tuli eräpäiväksi?

Omat nöyhdät: Inssi tehty!! Munis oli paikallaan eli ei ehtinyt ovis mennä ohi. Muniksella oli kokoakin hurjat 21mm mitä en ihan odottanut kun tämä kasvatustouhu on ollut kuin Iisakin kirkon rakennusprojekti.. Yhtään ei sattunut tälläkään kertaa.
Vähän jänskätti, että riittääkö 1,5vrk pidättäytymisaika mutta hyvin se riitti. Pesun jälkeen oli tiheys vielä 5,4milj/ml. Lääkäri kertoi, että juuri oli joku käynyt raskausultrassa sellaisesta inssistä, jossa oli laitettu vain 2milj. siittiötä.

Vähän oli silti hommassa sellaisia pieniä epämiellyttäviä yhteensattumia, joista voin sitten kertoa kasvotusten pikkujouluissa.. :x

Nyt ei muuta kuin piinailemaan!! Ja toki vielä tänään vähän vaakamamboa varmistukseksi. ;)

MMmmm.. Hakalan veljesten parempi pihvi pitsiperunoilla..... Annan siis ääneni Matadorille!! :p :p
 
Raitapaitainen, teillähän oli hyvä "simppasaalis"!! Vaikka teillä niitä on ilmeisesti riittänyt hyvin aiemminkin!? Toihan kuulosti lupaavalta et kahdella miljoonalla on natsannut. Meillä ku laitettiin just se 2milj. :wave:
Meillä oli lääkärinä Tampereen keikalla just se Kanerva, joka ilmeisesti teki sulle inssin?
Ihan mukavan oloinen oli, tietysti melkein kaikki on mukavia verrattuna tähän S.joen lääkäriin :laugh:
Nyt vaan piinailut käyntiin ja lykkyä pyttyyn!

Matador vois tosiaan olla hyvä vaihtoehto, en oo siellä vielä käynytkään vaikka paikallisia olenkin!!
 

En valitettavasti saanut olla eka plussaaja tässä ketjussa, ei tarvinnut edes testata, kun vuoto alkoi tänään ja antoi merkkejä jo pari päivää ennen :( Pyysin jo lääkäriltä lähetettä julkiselle ja toivottavasti siellä sitten aloitetaan samantien IVF:llä, kun ei näistä insseistä näköjään ole meille mitään hyötyä. Nyt koetan unohtaa hetkeksi koko raskautumisasian niin pitkälle kuin se vaan on mahdollista. Mitäpä sitä kohkaamaan, kun ei kerran mitään tapahdu :ashamed:

Mitäköhän noi TYKS:in jonot mahtaa olla? Puolen vuoden sisällä hoitotakuun nimissä jotain pitäisi kuulua, joten hyvä jos ennen kesätaukoa päästään edes piipahtamaan siellä. Ehkä ensi syksynä sitten päästään tosi toimiin. Se tuntuu vaan niin pitkältä ajalta odottaa.

Sori, nyt ei tullut muuta kuin omaa napaa... :hug: kaikille tädin yllättämille, kyllä me vielä näytetään! Ja te kenellä on testaukset edessäpäin, niin saakaahan aikaiseksi monen monta plussaa!!

:wave:
 
Torstai 22.11

Piinailijat
Macy ............1.inssi........................................kp16/?/pp
Tepsu...........2.inssi:.......................................kp17/29-/p p
Pupuvaimo...tauko:Clomit,Menopur................kp18/34/pp
Raitapaitainen.2.inssi:Metut,Clomit,Puregon,Pregnyl...kp19/31-/pp
Ilona G.........2.inssi:Menopur..........................kp19/?/pp
Hobelix.........4.inssi.........................................kp19/30-35/pp4
Kamilla.........1.inssi:Clomit, Pregnyl.................kp20/30-31/pp6
Popsy...........?.inssi:Conal-f.............................kp28/? / pp16
Kati231........?.inssi:Puregon,Pregnyl,Luget,Metut..kp29/28-42/pp15

Haamuilleet ;)

Plussanneet
:heart:

Pudonneet :hug:
Retuli82
PeePee77
Taria

[/quote]

 
Torstai 22.11

Piinailijat
Macy ............1.inssi........................................kp16/?/pp
Tepsu...........2.inssi:.......................................kp17/29-/p p
Pupuvaimo...tauko:Clomit,Menopur................kp18/34/pp
Raitapaitainen.2.inssi:Metut,Clomit,Puregon,Pregnyl...kp19/31-/pp1
Ilona G.........2.inssi:Menopur..........................kp19/?/pp
Hobelix.........4.inssi.........................................kp19/30-35/ pp4
Kamilla.........1.inssi:Clomit, Pregnyl.................kp20/30-31/pp6
Popsy...........?.inssi:Conal-f.............................kp28/? / pp16
Kati231........?.inssi:Puregon,Pregnyl,Luget,Metut..kp29/28-42/pp15

Haamuilleet ;)

Plussanneet :heart:

Pudonneet :hug:
Retuli82
PeePee77
Taria
 

Yhteistyössä