Maitotuotteiden aloitus vauvalla ja pepun punoitus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja maito-ongelma
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

maito-ongelma

Vieras
Annoin tänään vauvalle (10,5kk) ensimmäistä kertaa hieman rahkaa hedelmäsoseen seassa. Äsken tuli tosi löysä kakka ja peppu oli aivan punainen enkä tälle oikein muuta syytä keksi kuin tämä maitotuotteiden aloitus. Onko kenenkään lapsella ollut tällaista? Miten jatkoitte maitotuotteiden antamista vauvalle? Menikö ohi vai jäikö pysyväksi?

Esikoisella ei tällaista ollut niin on ihan uus juttu mulle. Korviketta vauva ei ole saanut (ellei sitten synnärillä).
 
Uskaltaisinko vielä huomenna kokeilla ihan pienellä määrällä (kuten tänäänkin) kun ei lapsi mitenkään kipeältä vaikuta eikä peppukaan enää punoita? Vai pahentuuko vaan? Vai pitäskö mun kokeilla ensin laktoosittomilla tuotteilla?

Esikoisella annoin aikoinaan kylmänä hapanmaitotuotteita ja kesti ne kyllä, tosin maito oli hylaa aluksi sitten kun alkoi sitä juomaan. Hän oli ehkä eri tavalla tottunut kun sai korviketta.
 

Yhteistyössä