Mä jäin myös miettimään, että teenkö väärin lapsia kohtaan, kun emme erityisesti juhli vappua.
Vappuaattona syötiin illalla munkkeja, jotka oli ostettu kaupasta ja osa saatiin naapurilta (itse tehtyjä). Pienemmät meni ihan normaalisti nukkumaan, isoin sai jäädä katsomaan meidän kanssa futista. Syötiin sipsejä ja karkkia. Vappupallot oli kaikilla ja lisäksi puhalsin jo päivällä ihan tavallisia ilmapalloja kotiin.
Vappupäivänä mies oli töissä. On ulkomailta, eikä siellä ole tällaista "karnevaalivappua", joten mitään perinteitä ei siirry sieltä. Syötiin lasten kanssa hodareita ihan keittiön pöydän ääressä. Jos olisi ollut lämpimämpää, olisi syöty terassilla. Syötiin loput munkit, lapset sai limua/mehua. Oli tarkoitus lähteä porukalla leffaan, mutta isoin saikin leffakutsun kaveriltaan. Täti kävi kylässä. Loppuilta normaalia himmailua kotona.
Oli kiva vappu, vaikka ei tehty mitään erikoista. Muistan, että omassa lapsuudenkodissani ei kauheasti vaalittu perinteitä. Nyt toisaalta harmittaa, kun omilla lapsilla näyttää olevan sama juttu.