Lokakuun äidit 2006 - 11

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja orvokki02
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Hauskaa ystävänpäivää!

Hih hih kyllä on vähän eri mittoja 3 kk neuvolakäynneiltä. Meillä Piiperö oli viime viikolla 3 kk tarkastuksessa ja mittaa oli 59 cm ja paino 5120g. Minusta hän on jo niin iso tiukka patukka. Taidamme ottaa kohta hauiksen ympärysmittakisan sillä tuollaisten jössiköiden nostelusta ne kyllä varmasti kasvavat ...ja tieodoksi kaikille lukijoille tämä oli sitten vitsi = kuuluisi nauraa. Meillä töissä martatkin sanovat toisilleen näin jos ei aina tiedä onko kyseessä tosi vai vitsi ;-) Juu ei sitten tule sanomista ja paha mieli kenellekään.


Fantti
 
Otsikossa tulikin jo se viestini aihe =) nyt siis muuta löpinää.. Onnea tosiaan Lotta ja Taika vauvojen hampaista! Varmaan kivan näköisiä veitikoita..

Kaneli: Nauti vaan siitä, että vauva ei viellä "liiku", tai kääntyile. Minusta oli ihanaa, kun poika pysyi rauhassa lattialla paikallaan. Nyt kun se kääntyilee, niin sitä saa koko ajan olla nostamassa takaisin selälleen, kun huuto alkaa heti. En pysty enää tekemään mitään vauvan ollessa hereillä. Vaikka eihän kaikki vauvat tietenkään ole samanlaisia.

Minä saan olla kyllä kiitollinen mieheni osallistumisesta vauvan hoitoon. Eilenkin istuin täällä koneella ja mies oli vauvan kanssa olohuoneessa. Sieltä alkoi kuulua itkua, joten menin katsomaan. Mies oli leikannu pojan kynnet!! Ihan omasta alotteestaan. Kehuin ja kiitin =) Niin ja tuo on aika iso asia siksi, että niitä kynsiä ei ole todellakaan mitenkään helppo leikata.

Kotitöitäkin mies tekee enemmän kuin ennen, mutta ei kovin mielellään. No, sellaista pakkopullaahan ne ovat jokaiselle.

Etelään tekisi meidänkin mieli lähteä! Taitaa kuitenkin rahallinen puoli tulla vastaan. Pitäisi vaihtaa asuntoa ja säästää rahat siihen. No, onneksi on kesä tulossa! Toivottavasti tulee lämmin kesä, kun saa kerrankin olla kotona!

Meidän pojasta ei taida olla osallitumaan kumpaankaan "kilpailuun". Mitat ovat varmaan niin keskitasoa kun olla ja voi.

Allergiaääkäri soitteli eilen. Menemme nyt tällä imetyksellä niin pitkälle kun hyvältä tuntuu. Tämä munaton/maidoton kuuri on vienyt yöhuudot ja pahimmat ihottumat pois, joten ei ole tarvetta mihinkään apteekin korvikkeeseen ainakaan vielä. Katsomme tilanteen uudelleen, kun on aika lopettaa imetys. Kiinteitäkin voimme alkaa aloittelemaan pikkuhiljaa..

Eipä taas muuta, jatkan surffailua!

 
Hyvää ystävänpäivää kaikille mammoille ja vauvoille!

Meilläkään ei varmaan päivää sen kummemmin vietetä. Tai jos mies on jotain suunnitellut niin sitten se on todellakin yllätys! Toivossa on hyvä elää, että jotain olis luvassa, vaikka jalkahierontaa. (Joten jos Mies satut tätä töissä lukemaan niin laitapas jotain vireille :D).

Minä kans toivon, että voisin painaa jotain stop/pause nappia tuon tytön kehittymisen kanssa. Se on just hyvä nyt! Ihan pelottaa, että milloin alkaa ryömiä, kun vetää jo kovastikin jalkoja pepun alle ja liikkuu muutenkin lattialla paljon. Aika on kyllä mennyt niin nopeasti, ens viikolla tulee typylle jo 5kk täyteen.

Nyt päivän postin pariin. Neiti nukkuu ulkona.
 
Kattelin muuten, Fantti, justiinsa näitä allejani, etteivät varmaan viiteen vuoteen ole olleet niin habat kuin nyt kun kotona on 13 ja 7,5 kilon puntit jatkuvassa käytössä. Mieskin, joka harva se päivä pullistelee hauiksiaan rouvalleen, oli vaikuttunut.

Mulla hauis on 35 cm tiukkaa lihasta. Saman verran kuin kummankin vauvan päänympärys syntyessään. Tämmöinen turhan tiedon viesti taas vaihteeksi Otiksen suunnalta.
 
Ystävänpäiviä täältäkin teille kaikille lokalaisille. Hiltin kirjoituksesta huomasin, et on todellakin kulunut vuosi siitä kun aloittelin, huih! Ja teidän kaa on kyllä ollu mukavaa! Ja mukavaa oli myös nähdä, toivottavasti joskus näkis niitäkin jotka ei silloin päässeet Hesatapaamiseen. Mut tunnutte kyllä ystäviltä, oot orvokki ihan oikeassa.

Ja hyvinpä Lotta kommentoit vierailijalle noista "kilpailu" -kommenteista. Täällä kun on niin mieletön meininki ja hyvä henki, ni tuollaiset kuitataan hymiöillä ja leppoisalla asenteella ja hauskaahan me pidetään. Ulkopuolisten on sitä varmaan vaikea tajuta, tai sitten ovat vaan kateellisia, heheheheh.

Omaa napaa:
4 kk neuvola, paino 8080 g (hui!!!), pituus 66,2 cm! Kovin on tyttö kasvanut ja kovan aktiivisuutensa johdosta neuvolatäti kehoitti aloittamaan kiinteät. Meillä neiti siis jo kääntyilee molempiin suuntiin, kovasti potkuttaa ja yrittää päästä eteenpäin. Ihmekös tuo,et tuntuu ettei maito riitä. Huomenna ois tarkoitus aloitella, kivaa! tänään vielä se ihoaltistus, kerron kuulumiset illalla tai huomenna.

Mukavaa päivää kaikille, mullakin alkaa flunssa helpottaa, joten tuntuu paremmalta kaikinpuolin!

Pinni ja E
 

Yhteistyössä