Lemmikki torista

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Tori on mielestäni hyvä paikka tarjonnaltaan, jos haluaa ihan tavallisen sekarotuisen koiran tai kissan. Minulle on kuitenkin nyt muutaman kk sisään käynyt useasti niin, että eläin menee nenän edestä:(. Oma koirani lopetettiin noin vuosi sitten ja kovasti haluaisin vielä lemmikin, näin kesällä olisi hyvin aikaa kotiutuksellekin. Nyt noin kymmenen kertaa olen laittanut viestiä koiran/kissan pennusta, koska kasvoin molempien keskellä lapsuuteni niin molemmat ovat lähellä sydäntä, ja joko myyjä ei ole vastannut ollenkaan tai sitten muutamia kertoja on käynyt jopa niin, että olen sopinut jo hakevani lemmikin samalla viikolla (siis ensin toki 1-2 viestiä molemmin puolin tilanteestani), kysynyt sopivaa aikaa tarkemmin, myyjä ollut tähän asti hyvä vastaamaan mutta sitten katoaa. Pennut olleet kyllä luovutusikäisiä. Molemmat vastailleet ensin hyvin ja yleensä myyjä ollut tähän asti siis valmis pennun myymään. Voihan se minussakin se vika olla, mutta usein myös ilmoitukset ovat pian poistuneet eli myyty jo kaikki viestittelyn ainanakin :( Ymmärrän että viestiä voi tulla paljon ja kaikille ei voi vastata, mutta itselleni tulee joka kerta todella paha mieli kun ehdin jo miettiä että vihdoin! Ei kaiken tarvitse onnistua nyttässäheti, mutta kyllä se kovasti helpottaisi jos tulisi edes pahoitteluviesti. :( Mistä niitä lemmikkejä oikein saa jos nykyaikana netistä on näin vaikeaa ja aina joudun pettymään. :( Kauan olen tätä miettinyt ja nyt oli aika kypsä.. Varmaan vielä sitten vain kiltisti odotan.
 
Kodittomia kissoja ainakin on paikalliset löytöeläintalot pullollaan eli kysäisepä sieltä kissan perään. Näin kesäaikaan on pentujakin paljon, mutta henk.koht. suosittelen harkitsemaan aikuistakin kissaa, jos mieleinen yksilö löytyy.
 
Apula yksi vaihtoehto ja selaa netistä paikallisten lehtien ilmoitusosastot.
Apulaan voi jättää myös annetaan koti-ilmoituksen tai ostoilmoituksen.

Itse en suosi viestittelyä kuin parin viestin verran. Yleensä soitan tai jätän soittopyynnön. Soittamalla yleensä ei jää nahdottomia epäselvyyksiä ja yllättävillä kysymyksillä saa osittain selville myyjän rehellisyyden.
 
Yleensä kai ja oman kokemuksen mukaan ongelma on päinvastanen, eli ensin monet kyselee kovinkin kiinnostuneena myytävää eläintä (ja myös kaikkea muutakin) mutta kun vastaa toiveikkaan helpottuneena että oisko uus koti vihdoin tarjolla niin ei kuulu enää mitään... miksi vaivautuu edes uteleen jos ei kuitenkaan ookaan tosissaan ostamassa mitään!?
 
Etsi mielummin kodittomat.info sivuilta ja oman kaupungin/ kunnan eläinsuojeluyhdistyksiltä.
Kodittomia eläimiä on paljon.

En luottaisi yhtään noihin lemmikkitorin myyjiin,jotkut voi olla huijareita ,pentutehtailijoita tai myydä jopa sairaita eläimiä.Ei tietysti kaikki mutta osa.
 

Similar threads

Y
Viestiä
4
Luettu
2K
Aihe vapaa
vierailija
V

Yhteistyössä