leipurit huom!!!!!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ÄITI
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

ÄITI

Vieras
HEIPPA!TÄYTYYKÖ MARSIPAANIN JOUKKOON SEKOITTAA JOTAIN,JOS SEN AIKOO KAULIA,JA TÄYTYYKÖ MARSIPAANIN JA KAKKUPOHJAN VÄLIIN LAITTAA JOTAIN(KERMAA??)JA MILLÄS SEN KERMAN SAI KESTÄVÄMMÄKSI?TYTÖLLE PITÄISI JONKINLAINEN PRINSESSA KAKKU SAADA AIKAISEKSI...AINIIN ,MITEN ELINTARVIKE VÄRILLÄ VÄRJÄTÄÄN ESIM.KERMA VAALEANPUNAISEKSI???
 
Marsipaanin voi kaulia noin vaan, ei tarvii mitään sen kummempaa. Jauhoja voit vähä laittaa jos tarttuu, perunajauhoja siis. Ja marsipaanin voit laittaa ihan siihen kakkupohjan päälle koska muuten se voi tulla liukkaaksi, esim. kerman takia, helpommin saat aseteltua sen siihen ilman mitään. Ja vatkaat kerman ja laitat pienen nokareen, siis hyvin pienen, jo pieni nuppineulanpään kokoinen kasa elintarvikeväriä värjää aikas kiitettävästi kerman. Sekoitat sen vaan sinne tasaisesti.
 
Joka paikassa kyllä suositellaan hipaseen kermaa tai marmeladia kakun pintaan ennen marsipaania että se paani liimautuis paremminvkakkuun, ite en ole marsipaania käyttänyt mutta sokerikuorruttetta kyllä.
 
kauli marsipaani esim kahden elmukelmun palasen välissä---helppo nostaa muovin avulla kakun päälle. Marsipaanin alle greemi, esim sitä mitä unelmatortun väliin. Mansikkakerma on valmiiksi vaaleanpunaista ja paremman makusta kuin värjätty kerma. :) pelkkää kermavaahtoa ei kannata laittaa marsipaanin alle, koska marsipaani kostuu siitä, mutta tuo vaniljakastikejauheella terästetty saattaa toimia siinäkin hyvin. :)
 

Similar threads

Yhteistyössä