Lasten oksennustaudista.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailijahuolissaan
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailijahuolissaan

Vieras
Tuli mieleen kun lapsilla oli yrjötauti, että voiko lapsi tukehtua omaan oksennukseensa? Tämä tuli mieleen, kun meidän muksuilla tuo oksentaminen tapahtui suurimmaksi osaksi yöllä. Entä jos lapsi meinaisi oksennukseen tukehtua, kuuluisiko siitä jokin ääni? Jotain korinaa, kakomista tms. jonka vanhemmat kuulisi?
 
Normaalia unta nukkuva ihminen ei tukehdu omaan oksennukseen. Hän herää, kun oksennus tulee.
Omaa mieltäsi helpoittaaksesi voit koittaa kääntää lasta kylkiasentoon.
Itse yleensä nukun oksennustaudissa olevan lapsen vieressä ihan vaan siksi, että menee yrjöt sitten sängyn sijaan ämpäriin.
 
Kai se teoriassa on mahdollista vaikkein ole tällaisista tapauksista kuullutkaan. Minulla ainakin on se kokemus, että tuo oksentaminen on niin kokonaisvaltainen reaktio, että lapsi syöksyy pystyyn unessakin, tai kierähtää sivulle.

Ja kyllähän selällään olevat vauvatkin pullauttelevat usein enkä ole kuullut, että kukaan olisi tuohon oksennukseen vielä tukehtunut.
 
Me just oltiin oksennustaudissa ja kyllä lapset heräs joka kerta kun oksennus tuli, pienempikin joka on nyt 2,5v.

Otin kyllä nukkumaan omaan sänkyyni, oli helpompi tarjota ämpäriä.. vaikka menihän siinä silti lakanat pariin kertaan vaihtoon :D
 

Yhteistyössä