Lapsi aloitti kerhon. Miten kannustan, kun ei löytynytkään leikkikaveria?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja hhhh
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

hhhh

Vieras
Lapsi pian 4 v. aloitti tällä viikolla kerhossa. Siellä ei kuulemma kukaan leikkinyt hänen kanssaan. Poika itki tänään pettyneenä kerhon jälkeen.

Mites mä nyt kannustaisin ja tsemppaisin? Tosiasiassa näytti kyllä siltä, että kerhoissa oli lähinnä häntä vuotta nuorempia tyttöjä, enkä oo ollenkaan varma, että yhteisiä juttuja löytyy. Poika leikkii paljon yksinkin ja keksii kaikenlaisia omia juttuja, mutta oli kovasti odottanut että kerhosta löytyisi kavereita. On ollut aiemmin kokopäiväisesti päiväkodissa ja pph:lla ja aina löytynyt 1-2 lasta, jonka kanssa on jutut natsanneet tosi hyvin.

Yritin sanoa, että kyllä varmaan muutaman kerran jälkeen alkaa kaveria löytyä, että muitakin varmaan jännitti, mene itse rohkeasti kysymään leikittäisikö yhdessä jne. Mutta enhän minä voi hänelle luvata, että välttämättä hyvää kaveria löytyy.

Olisko jotain muita hyviä lausahduksia, joita vois viljellä lapsen rohkaisuksi? Kantsisko kerhon ohjaajille sanoa, jos poika vielä parin viikon päästä sanoo olevansa kerhossa ihan yksin? Siis eihän ne voi ketään siellä "parittaa", mutta ehkä vois keksiä jotain ohjattuja leikkejä, joissa kaikki osallistuu?
 
Juttele ohjaajan kanssa :) He näkevät tilanteen siellä ja osaavat varmasti ohjata lasten leikkiä sen verran että poika pääsee muiden mukaan. Eka viikko vasta takana, totuttelua vielä.

Toivottavasti kavereita löytyy pian ja lapsi alkaa kerhossa viihtymään :)
 
Olen sitä miletä ett tytöillä ja pojilla on aika erilaiset leikit. Siis itselläni on vain poikia ja miehen siskolla tyttöjä. Vei jonkin verran aikaa ennen kuin alkoivat leikkimään kunnolla yhdessä. Muutenkin erilaiset taustat vaikuttaa tuohon yhdessä leikkimiseen..
 
Kyllä vaan kerhonohjaajat voivat parittaa ja ryhmittää lapsia. Itse olen työssäni aina muodostanut heti lukukauden alussa ns. leikkiryhmiä, joissa leikitään välituntisin. Tämä sen vuoksi, että lapset oppisivat tuntemaan muitakin kuin bestiksensä ja että ne yksinäiset saisivat kaverin. Kyllä poikasi vielä leikkikaverin saa, kunhan ottaa itsellensä ajan tarkastella, kuka olisi se sopiva kaveri. :)
 

Similar threads

Yhteistyössä