Lapsen kanssa myöhään pihalla

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Dippa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Dippa

Uusi jäsen
21.11.2010
6
0
1
Saan ensi keväänä lapsen. Ystävälleni syntyi keväällä 2010 tyttö ja hän vietti kanssamme kesäiltoja puistoissa tai mökeillä ihan normaalisti. Lapsi nukkui vaunuissa tai sylissä. Lähtivät kotiin kun muut lähtivät baariin/alkoi väsyttää liikaa. Eikä juonut kuin ehkä kerran kaljan puolikkaan.

Hänelle tultiin valittamaan useaan otteeseen kuinka hän voi olla lapsen kanssa puistossa ja näin myöhään!

Mitä pahaa on, että äiti pitää itsestään huolta, nauttii ulkoilmasta ja ystäviensä seurasta? Lapsi on turvassa, äiti selvä ja jos muutama ystävä on superhumalassa mutta harmittomia, mitä 'traumoja' lapsi siitä saa kun hän nukkumatin kanssa on tekemisissä. Meilläkin asiallinen ja rauhallinen illan vietto suurimmaksi osaksi kesä iltoina on kyseessä. En vain ymmärrä... Eikö ole parempi näin kuin että äiti ryyppää kotona ja kunnon kädellä tai masentuu yksin 4 seinän sisällä?

Aion oman lapseni ottaa myös ilta istujaisiin mukaan! Ja selvin päin!
 
mä ensimmäisen kanssa tein aikalailla myös noin,paitsi että kaveritkin oli yleensä juonut vaan muutaman.eli ei olleet oikeastaan kännissä.istuskeltiin iltaa vaan,vauva nukkui vaunuissa.nyt kun on kaksi ja toinen jo isompi niin ei enää kyllä onnistu:D no mutta täältä on turha kysyä tommosta koska kaikkihan on väärin mitä tekee tän palstan mukaan:laugh:
 

Yhteistyössä