J
Jepjep
Vieras
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Alkuperäinen kirjoittaja Jepjep:Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Alkuperäinen kirjoittaja Jepjep:Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Alkuperäinen kirjoittaja ap:Alkuperäinen kirjoittaja Cosmo:Alkuperäinen kirjoittaja ap:Menisin, jos olis mahdollisuus vuorautua samanlailla, kun vauva vuorataan ja mahtuisin koppaan nukkumaan.
Aha, mä en menis. Enkä myöskään veisi vauvaani nukkumaan tuolaisella pakkasella. =)
Juu, olen siis partion aikaankin nukkunut melko kylmissä olosuhteissa, joten tuttua juttua. Mut vauvaa mietin, kun on niin pieni vielä. Taitaa jäädä sisälle kuitenkin nukkumaan.. Tuo kakkonen kun vaan on niin taitava huutamaan, jotta saa hereille vauvan päiväunien aikaan sen kymmenen kertaa. Mut Pitää koittaa jotenkin nukuttaa vauva sisällä.
Teillä varmaan partiossa oli 22 asteen pakkasilla jonkinsorttinen kamina ja teltta? Ainakin meillä oli teltta lämmitetty... Myös armeijassa on tapana lämmittää makuupaikat jos ulkona yövytään.
Kyllä hyvillä vehkeillä vetää kevyesti parin kympin pakkaset ilman mitään kamiinoita. Paljon mieluummin nukun yöni ilman lämmitysvuoroja kun tuskailen vuoroin liian kylmässä ja toisinaan turhan hikisessä teltassa, jossa ei kuitenkaan voi nukkua makuupussissa kun sitä kuumuutta toisinaan riittää.
Mutta itse asiaan. Vaikka iso ihminen kykenee nukkumaan tuollasissa pakkasissa helpostikin hyvillä vehkeillä, niin en laittais vauvaa enää ulos, ihan jo pienemmän elopainonsa ja heikomman sisäisen lämmityksensä vuoksi.
Niin, ja meillä tosiaan vauva nukkuu päikkärit ulkona säiden salliessa, eli sopiviin pikkupakkasiin saakka ja siitä eteenpäin kärryissä kuistilla.
No ihan turhaan armeijassa sitten kaminoita lämmitellään ja vahditaan, kun se kuitenkin on kerta tervettä nukkua -20asteen pakkasessa, eikä siinä ole mitään vaaraa. Vai olisko niin, että hypotermian vaara siinä kuitenkin piilee? Ihan miten vain, jos se ulkona nukkuminen paukkupakkasilla niin autuasta ja terveellistä nukkua ilman lämmitystä, niin siitä vaan pihalle tai parvekkeelle patja ja makuupussiin.
Oletkos viettänyt yötä ulkona armeijan vehkeillä? Minä muuten olen ja aika useita myös. Ne ei todellakaan vedä vertojaan omilla retkikamoilleni...
Tiedän kyllä että huippuluokan retkikamat on eriasia, puhe on ihan kuitenkin perusvarusteista mitä kotoa suurelta osaa löytyy (vauvalle tai itselleen ) ja veikkaan että niitä retkikamoja ei vauvoille ole kellään. Tiedän, että vuorikiipeilijät yöpyvät retkensä hyvissä varustuksia siellä korkeuksissa kylmyydessä. Tosin ainahan niitä paleltuu varusteista huolimatta hengiltä. Vauvan lämpöpussitkaan eivät vedä vertoja ammattikäyttöisille vermeille ja tiedossani on, että aika moni eräjormakin lämmittää yösijansa kovilla pakkasilla. Mutta tottakai sinähän olet varmaan kokeneempi ja pärjäät ilman, ihan turhaan niitä alan harrastajiakin kuolee tuonne arktisille alueille, ovat varmaan vain huonoissa vehkeissä.
Sovitaanko nyt niin, että joku Himalajan vuoristo tai napa-alueet on vähän eri juttuja kun suomalainen metsä. Ja sovitaan myös niin, että kokeilet ihan itse lumihangessa nukkumista kunnon pakkakeleillä ja kunnon varusteilla. Ja keskustellaan sitten lisää, jookos?