Lahjasoluhoito

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Lapseton"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
L

"Lapseton"

Vieras
Hei Heli!
Haluaisin kuulla mielipiteesi meidän tilanteesta ja siitä onko järkeä hoitoja enää edes yrittää... Olemme mieheni kanssa molemmat 30 vuotiaita ja olemme yrittäneet lasta jo n. 6 vuotta. Meille on tehty julkisella puolella inseminaatioita ja 1 ivf hoito josta saimme vain 1 Alkion joka siirrettiin, mutta raskaus ei alkanut. Heti tämän epäonnisen ivf hoidon jälkeen minulla diagnosoitiin imusolmuke syöpä ja sain siihen 6 sytostaattihoitoa puolen vuoden ajan. Olen parantunut hyvin ja vaadittu vuosi sytostaattien jälkeen lapsen yrittämisestä on nyt pidetty. Kävimme jälleen julkisella puolella keskustelemassa jatkohoidosta, mutta ultrattuaan minut ja katsottuaan hormonikokeideni tulokset lääkärin sanat romahduttivat maailmamme. Hänen mukaansa meillä on alle 10% mahdollisuus saada enää omaa biologista lasta. Munasarjani olivat pahoin kärsineet sytostaatti hoidoista ja mitään parannuskeinoa tähän ei kuulemma ole. Hän suositteli että lähtisimme suoraan miettimään lahjamunasolu hoitoa yksityisellä klinikalla...
Kysyisinkin nyt että onko mielestäsi "turhaa" ruveta puuhaamaan vielä yhtä ivf hoitoa julkisella omilla soluillamme jonka lupasivat kuitenkin tehdä, vai olisiko tosiaan järkevämpää suoraan siirtyä lahjasolu hoitoon? Olen käsittänyt että näihinkin hoitoihin on pitkät jonot. Onko jonoon mahdollista päästä vaikka päättäisimmekin tuon yhden ivf hoidon vielä julkisella tehdä? Pää aivan pyörällä, mutta yksi asia kuitenkin kirkkaana mielessä; me haluamme lapsen. Kiitos vastauksestasi!
 
Hei vaan,

kiitos kysymyksestäsi.

Huh, sinulla on ollut rankkoja aikoja elämässä, hienoa että olet niitä kuitenkin toipunut.

Valitettavasti tosiaan nämä sytosstaattihoidot tuhoavat tuota munasolukudosta ja uskoisin, että jos lääkäri on arvioinut tilanteesi tuollaiseksi, se pitänee paikansa ja tällöin vaihtoehdoksi tosiaan tulisi tuo lahjamunasoluhoito.

Kehoittaisin teitä nyt käymään lapsettomuusklinikalla juttelemassa lahjamunasoluhoidosta, samalla myös täällä lääkäri voisi arvoida kannattaako tuota yhtä ivf-hoitoa vielä lähteä tekemään. Toisaalta ajattelisin, että jos vain pienikin mahdollisuus on tulla raskaaksi omilla soluilla, kannattaa sekin kortti ehkä käyttää. Vielä jos saatte sen kuitenkin julkisen puolen kautta.

Lahjamunasoluhoitoihin tosiaan on harmittavasti kovin pitkät jonot, yleensä odotusaika venyy noin vuoteen. Jonossa oloaikana voitte kyllä tehdä vielä ivf-hoidon, toisin psykologiselta kannalta ajatellen olisi hyvä että yksi tie olisi kuljettu loppuun ennen uuden aloittamista.
Jos mahdollista, niin ns. ristiinluovutus nopeuttaa jonotusta lahjamunasoluhoitoon. Tämä ristiinluovutus tarkoittaa, että jos teillä on esim. joku sukulainen tai ystävä, joka olisi valmis luovuttamaan munasoluja, niin hän luovuttaisi tänne jonossa seuraavalle ja te pääsisitte näin seuraavana vuoroon kun täältä käsin taas sopiva luovuttaja ilmaantuu. Menikö sekavaksi?

Mutta kannattaa tosiaan olla yhteydessä, näin pääsee myös tuulettelemaan omia ajatuksia ja mahdollisesti ne myös selkeytyvät tässä matkan varrella.

Onnea matkaan!
 
Kiitos vastauksestasi Heli! Tuota mietinkin että haluaisin kuulla vielä toisenkin lääkärin mielipiteen tilanteestamme, joten taidamme nyt sitten varata ajan yksityiseltä klinikalta ja lähteä sitten miettimään jatkoa. Kiitos vielä!
 

Yhteistyössä