Länsi-Herttoniemi, minkälainen asuinalueena??

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "mip"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

"mip"

Vieras
Osaisiko joku kertoa minkälaista aluetta? Lähinnä tuo Siilitien alue?
Meille tarjottu kämppää sieltä mutta itselläni ei minkäänlaista käsitystä minkälaisesta alueesta kyse.. Onko levotonta kun metrokin niin lähellä?
 
muutin helsinkiin -96 ja silloin ystäväni kauhistelivat muuttoani herttoniemeen. "sehän on itä-helsinkiä", he kauhistelivat :D (ja mä muutin länsi-hertsikkaan).
siilitien maineen tunsin minäkin ja sinne en olisi tuolloin muuttanut. nyt alueen maine on kohentunut ja mm. kaupungin vuokra-asunnoissa on tehty mittavia remontteja.
alueella on hyvät kulkuyhteydet sekä ulkoilumaastot. terveyskeskus, kirjasto, koulu lähellä jne.
 
No nuo hyvät kulkuyhteydet minustakin olis vaan plussaa, metrolla pääsis niin helposti.. Mietityttää vaan että onko kovinkin levotonta seutua. Tosin ei tämä nykyinenkään asuinpaikka siitä rauhallisemmasta päästä ole mutta en ainakaan huonompaan haluaisi vaihtaa :)
 
sun täytyy tehdä tutustumiskäynti siilitielle. seurailet, millaista porukkaa siellä vaeltaa. jos vaunujen kanssa liikut, metrolla kulkeminen on niin helppoa verrattuna bussikyytiin.
kauppoina siellä on vaan kaksi siwaa; se on iso miinus, mutta itiksessä on sit valikoimaa enemmän. itis on parin minsan päässä...

niin, ja tietty se asunnon sijaintikin ratkaisee; onko se metron lähellä vaiko ns. "toisessa" päässä siilitietä. jos se on siellä kauempan, sit sä joudut käyttämään bussia, kun metrolta tulet.
 
olen asunut 2000-luvun alussa Siilitiellä. Se oli mun ja miehen eka yhteinen kämppä. Musta oli ihan ok seutua ja Sörnäisten jälkeen (mistä muuutin) todella rauhallista seutua :xmas: Siinä on hyvät lenkkipolut ja hiihtoladut vieressä, koirien kanssa kiva ulkoilla. Sitten muutettiinkin omistusasuntoon joka oli sekin Länsi-Herttoniemessä. Talo oli tietysti rauhallisempi kuin se korkea vuokrakerrostalo.

Nyt asutaan viihtyisämmällä alueella mutta mun mielestä Siilitiessä ei ollut mitään vikaa=)
 
Asutaan ihan Siilitien pohjoispäässä. Asuttu jo 7 vuotta, eikä ole ollut mitään valittamista. Erittäin hyvät ulkoilumahdollisuudet (sanoisin että Helsingin parhaimpia): lännessä Vanhankaupunginlahti (osittain luonnonsuojelualuetta, lukuisia lintutorneja), luoteessa Viikin pellot ja pohjoisessa Myllypuron ulkoilualueet. Ja tosiaan, metro on stadin kulkuvälineistä loistavin. Itis 2 min, keskusta 15 min. Busseja menee Siilitieltä metroasemalle todella tiheästi (2 linjaa, 81 ja 79). Lapsille on leikkipuistoja runsaasti ihan Siilitien läheisyydessä, enkä ole kolmen vuoden aikana löytänyt niistä mitään neuloja tms.

Alue on aivan loistava, joten ehkä enemmän merkitsee se, millaiseen taloon olette muuttamassa. Viihtymisenne on naapureista kiinni, ja toki esim. kaupungin vuokrataloissa on todennäköisempää saada häirikkönaapureita kuin Eiran omistusasuntotalossa.

Kauppoja on tosiaan Siilitien lähellä vain 2 Siwaa ja 1 Alepa (Erätorilla, ei Siilitiellä). Toisaalta Viikin Prismaan menee bussilla (linja 79) 10-15 min.
 
Siilitien pohjoispään Siwa on kyllä kokemisen arvoinen. Sieltä ei osteta muuta kuin kaljaa ja tupakkaa, ihan mihin vuorokaudenaikaan tahansa. Ilmeisesti siinä lähellä on paljon narkkareita, koska niitä näkyy myös Siwassa melko usein.
 
Koko Siilitie, mutta varsinkin Siilitien pohjoispää (Viikin raja) on äärettömän rauhallinen ja hyvä paikka, maahanmuuttajia ei ole ( verrattuna muihin asuinalueisiin !), Suomalaista kantaäestöä asustelee.

Mukavaa seutua, ihanat ulkoilumaastot ja omaa rauhaa, ja Stadi on ihan lähellä, ei uskoisi kun tuolla metsässä vaeltelee ja kuuntelee lintujen laulua!
Hyvä paikka asua!
 
Rauhallinen paikka asua..omistusasuntoja rakennetaan koko ajan lisää.Hyvät kulkuyhteydet ja lenkkimaastot. Suosittelen lämpimästi! Alueen arvostus jatkuvassa nousussa uudisrakentamisen ja peruskorjausten myötä. Ei mtn pahaa sanottavaa siis.
 
Osaisiko joku kertoa minkälaista aluetta? Lähinnä tuo Siilitien alue?
Meille tarjottu kämppää sieltä mutta itselläni ei minkäänlaista käsitystä minkälaisesta alueesta kyse.. Onko levotonta kun metrokin niin lähellä?
Rauhallinen paikka asua..omistusasuntoja rakennetaan koko ajan lisää.Hyvät kulkuyhteydet ja lenkkimaastot. Suosittelen lämpimästi! Alueen arvostus jatkuvassa nousussa uudisrakentamisen ja peruskorjausten myötä. Ei mtn pahaa sanottavaa siis.
 
Olemme viihtyneet, luontorikas paikka, eikä yhtään "maahanmuuttovaltainen".. vaikka toisin yritetäänkin väittää. Uudet kerrostalot nostaa alueen arvostusta entisestään. Voin lämpimästi suositella aluetta lapsi- ja lemmikkiperheille!!
 

Yhteistyössä