Kysymys kuolemisesta.

Vätti Räsynyt

Aktiivinen jäsen
13.08.2013
2 328
1
36
Mikä teidän mielestä on sellainen ikä jonka hyväksyisitte selitykseksi "hän kuoli vanhuuteen"?
Aloin miettimään asiaa ja mielestä alle 75v. on liian nuori kuolemaan ja minulla olisi vaikeampaa hyväksyä esimerkiksi äitini poismeno jos se sattuisi 70v. kuin 85v.

Kuoleminen on kuitenkin osa elämää, mutta on luonnotonta kuolla liian nuorena ja sen hyväksyminen on raskaampaa jos henkilö ei kuole "vanhuuteen".

Kysynkin, että minkä ikäinen teidän mielestä kuolee vanhuuteen?
 
Ei vanhuuteen kuolla. Yleensä on se diagnoosi, joka vaaditaan kuolintodistukseen. Ehkä joskus vain sydän lakkaa lyömästä. Silloinkaan tuskin voi kirjoittaa, että kuoli vanhuuteen, vaan jotain muuta täytyy keksiä, jos ruumiinavaus ei tietoa anna.
 
[QUOTE="vieras";29201649]Ei vanhuuteen kuolla. Yleensä on se diagnoosi, joka vaaditaan kuolintodistukseen. Ehkä joskus vain sydän lakkaa lyömästä. Silloinkaan tuskin voi kirjoittaa, että kuoli vanhuuteen, vaan jotain muuta täytyy keksiä, jos ruumiinavaus ei tietoa anna.[/QUOTE]

Mä en ihan tätä tarkoittanut. Se, että kuolee vanhuuteen on vain sanonta.
 
Joo, onhan tuo vanhuuteen kuoleminen jäänne ajoilta kun ei edes yritetty selvittää mihin vanhat ihmiset kuoli.

Mutta ymmärrän mitä ap tarkoitti, ja kyllä moni monisairas vanhus alkaa jo odottamaan kuolemaansa, ja se on häen läheisilleenkin siinä vaiheessa jotenkin hyväksyttävämpää. Ei ole niin väliä kuinka monta sairautta on taustalla, ja mihin niistä kuolee.

Ap:n kysymykseen vastaan, että ehkä se ikä sitten kun vanhus itse alkaa odottamaan kuolemaansa.

Esim. isäni on todella sairas, muttei mitenkään halukas tai valmis kuolemaan. Hänen kohdalla se ikä ei siis vielä(kään) ole tullut.

Niin monimuotonen tuo ap:n kysmys.
 
Jos noin 65v iässä vasta jäädään eläkkeelle ja siinä olisi tarkoitus vielä viettää hyviä eläkevuosia tansseissa jne. käyden, niin sanoisin, että 85v alkaa olemaan ikä, jonka jälkeen ymmärrän käsitteen "kuolla vanhuuteen".

Moni kasikymppinen on vielä todella hyvässä kunnossa, joten alle sen, en oikein osaisi kuolemaa hyväksyä.
 
  • Tykkää
Reactions: Vätti Räsynyt
Äitini on 79v ja on niin monelaista vaivaa, että eilen kun kävin katsomassa oli olo et eikö se nyt ymmärrä jo kualla. Puh. Oli olo että kuristan sen pois kitumasta. Ei ole vanhaksi tulemista.

Olsi valmis kuolemaan ja jos olisi jokin helppo keino niin varmasti painaisi nappia.
 
juu, vähän Chefin linjoilla...eli on siirtynyt kyllä taas ja paljon eteenpäin noi vanhuuden määritelmätkin, kun pysytään kauemmin terveenä ja hyväkuntoisena.

Just olin jostain lukevinani, että vasta 80 + ja aletaan puhumaan vanhuudesta.

Samaa mieltä kuin ap siitä, että 70 + on kyllä liian nuori kupsahtamaan. Monet käy kuntosalillaa tossa iässä ja ovat paremmassa kunnossa kuin nuoret. Ja elävät täysillä harrastuksissaan ja menoissaan omistaen aikaa vihdoinkin itselleen. :)
 
Yli 80 v aikaisintaan. Minun mummini oli 83 vuotias kuollessaan ja hänen elimistönsä oli selvästi jo tehtävänsä tehnyt. Mummi oli saanut 7 sydänkohtausta elämänsä aikana. Ei kuollut sydänkohtaukseen, mutta elimistö vain ei enää pystynyt lopulta toimimaan. Keuhkoihin kerääntyi vettä ja muutenkin hiipui pois. Oli kamalaa katsoa häntä viimeisinä elinpäivinään, kun ruumiista oli pelkät rauniot jäljellä.

Appivanhemmat ovat pirteitä 75 vuotiaita, mutta uskon että hekin viiden vuoden päästä alkavat olla jo todellisia vanhuksia. Pappani on nyt 90 vuotias ja todellakin vanhus. Entisestä salskeasta ulkokuoresta on pelkkä muisto jäljellä ja muistikin jo pätkii.
 
Vaikeahan tuota on määritellä, eikä varmaan tarpeenkaan. Mutta miettikääs toisin päin: Jos joku kuolee 100-vuotiaana, mikä nykymittapuun mukaankin on jo kunnioitettava ikä, niin eikö silloin lähinnä ajatella, että on "kuollut vanhuuteen", oli kuolinsyy ja diagnoosi mikä tahansa?
 
[QUOTE="vieras";29201757]Vaikeahan tuota on määritellä, eikä varmaan tarpeenkaan. Mutta miettikääs toisin päin: Jos joku kuolee 100-vuotiaana, mikä nykymittapuun mukaankin on jo kunnioitettava ikä, niin eikö silloin lähinnä ajatella, että on "kuollut vanhuuteen", oli kuolinsyy ja diagnoosi mikä tahansa?[/QUOTE]

2013 syntyneiden tyttölasten eliniän odote on 100 vuotta.
 
Se on todella, todella tapauskohtaista.

Eräs vanhus oli mieleltään kirkas kuin kristalli vielä viimeisenä elinpäivänään. Kuitenkin voisin sanoa, että hän kuoli vanhuuteen. Oli lähellä yhdeksääkymmentä ja perussairauksia oli paljon.

Elämänhalua ja virkeyttäkin olisi vielä henkisesti riittänyt ainakin jossakin määrin, mutta ruumis kokonaisuutena kului loppuun niin elintärkeiltä osin, että muu ei auttanut, kuin kuolema.
 

Similar threads

O
Viestiä
6
Luettu
2K
A

Yhteistyössä