Oli pakko etsiä tämä ketju ja vastata nyt kun olen asiaa vähän kauemmin miettinyt.
Ei tosiaan tullut tuollainen ajatus edes mieleen kuin ap:llä. Suomi ja länsimaat muutenkin on jo sen verran uuden aikaisia yhteiskuntia, että täällä tasa-arvo toteutuu ainakin sen suhteen etteivät tytöt ole sen arvottomampia kuin pojatkaan, ehkä jopa päin vastoin.
Kumpihan se on lapsista yleensä se, joka hoitaa vanhempiaan kun vanhemmat tarvistevat apua? No tytär tietenkin. Pojat voivat luuhata ihan missä halauavat kun vanhemmat tarvitsevat apua, mutta jos tytär tekee samalla tavalla, niin voi taivas kun se on tavatonta. Pojat voivat sen sijaan punkata vanhempien luona vuosi kausia tultuaan täysi-ikäisiksi, mutta kuinka moni tytär tekee näin?
En tiedä onko teollistumisen aiheuttama muutos yhteiskunnassa aikoinaan aiheuttanut tällaisen ilmiön, jonka kautta naiset kasvattavat lapset. Koska miehiä ei kovasti ole ollut viime vuosikymmeninä päiväkodeissa ja kouluissa aikuisina ja kasvattajina, pojat ovat joutuneet ns. epätasa-arvoiseen asemaan kasvatuksessa. Ennen vanhaan opettajat olivat miehiä ja kasvattivat pojista miehiä ja antoivat miehen mallin, mutta naisen on sitä vaikea yksin tehdä.
Olipas vähän sekava ajatuksen juoksu, mutta toivottavasti joku ymmärsi pointtini eli sen että lapset tulisi kasvattaa perheessä tasa-arvoisina, kaikilla lapsilla pitäisi olla sopivasti kotitöitä ja vastuuta yhteisistä asioista eikä poikia saisi päästää kotona tai koulussa helpommalla sen takia, että he ovat poikia. Onneksi mulla on itsellä vain kaksi poikaa, ja toivon että osaan kasvattaa heistä empaattisia ja auttavaisia nuoria miehiä, jotka pärjäävät omassa elämässä, mutta osaavat ottaa myös muut huomioon ja auttaa tarvittaessa vaikka mua sitten kun apua tarvitsen.
Lähdempä tästä valmistautumaan iltaa ja yötä varten, kun lähden äitini luo yksi, joka on ollut tänään pienessä operaatiossa sairaalassa ja pääsee yöksi omaan kotiin, jos on saattaja ja joku yön hänen kanssaan. Tietenkin minä menen äidin luokse yöksi, ettei tarvitse sairaalaan jäädä.